Omikron řádí v plné síle. Nová vakcína bude ale až v březnu, uvedl ředitel společnosti Pfizer

Firma Pfizer by podle jejího ředitele Alberta Bourly měla dodat vakcínu proti variantě omikron do března tohoto roku. Výroba samotných dávek už podle všeho začala.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

„Vakcína bude připravena v březnu,“ řekl Bourla, výkonný ředitel společnosti v rozhovoru pro zpravodajskou stanici CNBC. Dodal nicméně, že stále není jisté, zda bude potřeba čtvrtá dávka vakcíny jejich výroby. Data z britských studií naznačují, že superinfekční varianta omikron se bohužel vyhýbá ochraně poskytnuté předchozími infekcemi nebo oběma dávkami vakcíny. Nicméně obdržení posilovací dávky může ochranu citelně „nakopnout“.

Výrazná ochrana před projevy

Třetí, tzv. posilovací dávka, zvyšuje efektivitu očkování proti symptomatickému průběhu omikronu až o 80 %. Bourla naznačil, že vakcína bude dobře propracovaná a proti novým variantám koronaviru mnohem efektivnější. Jedná se tak o podobný postup jako při každoroční aktualizaci vakcíny proti běžné chřipce. Ta je vždy adaptována na konkrétní kmen, který se v dané sezóně mezi lidmi nejvíce vyskytuje.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Bourla ovšem dodává, že zatím není jisté, zda bude vakcína proti omikronu potřeba nebo jak by se měla konkrétně používat. Stejně tak ani odborné studie zatím nedospěly k jasnému stanovisku, zda bude čtvrtá dávka proti koronaviru vůbec nutná. Budoucí analýzy ale pravděpodobně tento stav změní. „Doufáme, že dosáhneme něčeho, co bude poskytovat mnohem, mnohem lepší ochranu proti konkrétním infekcím, hlavně těžkému průběhu a hospitalizaci.“

Hlavním rizikem zahlcenost systému

„Momentálně se v takovém stavu nacházíte, pokud máte, řekněme, tři dávky. Nevíme, jestli bude čtvrtá potřeba, toto je nutné důkladně otestovat,“ vysvětlil Bourla. Na světě je ještě stále velké množství lidí, kteří nejsou plně očkovaní kvůli prostému nedostatku vakcíny. Ta, která by mířila konkrétně na variantu omikron, by tak byla velmi užitečná právě v zemích s obecně nízkou dostupností, což vede k malé proočkovanosti.

iZdroj fotografie: Pxhere

Ačkoli je základní připravenost určitě dobrá, není jasné, zda je po takové vakcíně aktuálně poptávka, zvláště v dostatečně proočkovaných zemích. V prosinci 2021 prohlásil doktor Anthony Fauci, že o potřebě specifické vakcíny není přesvědčen. Podle něj poskytne aktuální posilovací dávka dostatečnou ochranu. Proti čtvrté dávce se staví také britští vládní poradci. Výrobu čtvrté dávky pro moment, kdy protilátky vyprchají, už ale ohlásil i ředitel Moderny.

Kolikátou dávku vakcíny proti covidu-19 v sobě už máte?

Zdroj: IFLScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Zobrazit další články