Kdy vakcína proti Covid-19 sníží počet nakažených a svět se vrátí do normálu

Vakcína na nemoc covid-19 by měla pomoci proti šíření viru. Pokud se nechá většina společnosti očkovat, sníží se tak počet nakažených a hospitalizovaných.

i Zdroj fotografie: Depositphotos.com
                   

Pokud se nechá naočkovat 40 % populace, čísla nakažených by podle nového modelu medRxiv měla klesat. Vědci srovnávali výsledky s počty hospitalizovaných v období bez vakcíny a došli k výsledku, že by měl počet hospitalizovaných klesnout o 85 %, díky tomu by se počet úmrtí snížil o 87 %. Lidé, kteří se nechají očkovat chrání nejen sebe, ale i ty, kteří si vakcínu aplikovat nenechají.

Účinnost vakcíny prokázala studie

Obě vakcíny, které byly pro výzkum využívány, a pravděpodobně budou aplikovány, mají 94% účinnost. Jedna je zastoupena společností Moderna, druhá společnostmi Pfizer a BioNTech. Vědec Fitzpatrik dodává, že taková míra účinnosti je na necelý rok výzkumu nad očekávání dobrá a že aplikace těchto vakcín bude mít skutečně velký dopad na vývoj situace.

iZdroj fotografie: Unsplash.com

Vakcinace ve výzkumu proběhla nejprve u osob, které jsou nejvíce ohrožené. První vlna očkování se týkala převážně pracovníků ve zdravotnictví a sociálních službách, osob nad 65 let a dalších rizikových skupin. Podle výzkumu se nejvíce snížilo riziko nákazy u osob nad 65. U těch došlo ke snížení o 83 % až 90 %. Autoři testovali i dopad naočkování 20 % populace. V tomto případě by poklesl počet hospitalizovaných o 60 % a počet úmrtí o více než 64 %.

Pouze očkování na covid-19 nestačí

Nejdůležitější pro zastavení pandemie bude snížení rizika nákazy u rizikových skupin, proto se studie zaměřila právě na jejich vakcinaci. Takové snížení by se mělo díky očkování podařit. Pokud se sníží počty nakažených, sníží se i počet hospitalizovaných. Očkovat se samozřejmě může nechat každý a tím přispěje k zastavení šíření onemocnění.

iZdroj fotografie: Unsplash

Tato studie ukazuje, že nás čeká velký posun v boji proti nemoci covid-19, autoři ale také zdůrazňují, že je nutné stále dodržovat vládní ochranná opatření. I pro lidi, kteří jsou již naočkovaní, platí stále stejné podmínky. Nošení ochranných pomůcek, jako jsou ústenky a respirátory, dodržování rozestupů a „social distancing“ tu s námi budou i nadále. Pro rozvolňování opatření bude zapotřebí vysoká míra proočkovanosti.

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Zobrazit další články