Volný pád je rychlejší než zvuk. Rakouský odvážlivec je první člověk, který překonal zvukovou bariéru během volného pádu

Felix Baumgartner, rakouský hrdina a odvážlivec, který se toho nebál a doslova po hlavě do toho skočil.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Dosáhl toho skokem z nejvyšší nadmořské výšky, ze které se kdy kdo odvážil „spadnout“. Tento bod byl 39 045 metrů nad zemí, což Felixe umístilo přímo do stratosféry. Felix přitom není žádné mládě, ovšem ve svém věku 43 let je ve vynikající fyzické kondici, o tom není pochybnost. Ve skutečnosti ovšem není jediný, kdo takto dobyl oblohu. Jeho mentor Joe Kittinger, kterému je 84, ho totiž doslova vystrčil ze dveří kapsle.

Rekordní volný pád krok za krokem

Ale podíváme se na to od začátku. Plukovník Joe Kittinger, špičkový pilot, strávil 11 měsíců ve vězení v Severním Vietnamu během války. A byl to právě on, kdo stanovil záviděníhodný rekord, když 16. Srpna roku 1960 podnikl nejvyšší výstup balónem, nejvyšší skok padákem a nejdelší seskok z letadla, čímž se stal nejrychlejším člověkem, který prolomil atmosféru. Po celých 52 let ho navíc nikdo nesesadil z pozice rekordmana.

iZdroj fotografie: Pixabay

Existuje taky pádný důvod pro to, že jeho rekord vydržel tak dlouho, což on sám potvrzuje. Jde o vypočítané riziko, které lze odhadnout, ale vždycky se najdou neznámé. Největší neznámou byla v tomto případě skutečnost, že nikdo nepřekonal zvukovou bariéru bez pomoci nebo asistence nějakého stroje. Tedy až do chvíle, kdy přišel Felix.

Král je mrtev, ať žije král

14. října 2014 se Felix Baumgartner, skokan, parašutista a tak nějak obecně podnikavec a dobrodruh, stal prvním supersonickým člověkem na zemi. Udělal tak čest poselství „Zrozen k létání“, které má vytetováno na své paži. Ačkoli tento nebojácný Rakušan strávil život pokukováním po rekordu a pět let připravami na historickou misi – sponzorován Red Bullem a podporován týmem dvou set lidí – nikdy by to nezmákl, nebýt přítomnosti Joe Kittingera.

iZdroj fotografie: Pixabay

A přítomnost je myšlena doslova. Bývalý vojenský pilot byl totiž jedinou osobou, který mohla k Felixovvi mluvit, když už se díval dolů na černou oblohu, připraven pro historický seskok. „Tam dole je svět,“ řekl svému chráněnci, „teď se o tebe postará tvůj strážný anděl.“ Vzápětí se Baumgartner odpojil od kapsle a skočil do prostoru. „Je to jako plavání bez doteku vody,“ řekl potom. Za 4 minuty a 20 vteřin byl prvním člověkem, který překonal volným pádem rychlost zvuku.

Zdroj: Yatzer

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Zobrazit další články