„Spor o maso“ stále nemá vítěze. Když ho přestanete jíst, na vaše zdraví to bude mít značný dopad – pozitivní i negativní

Diskuse nad tím, zdali je konzumace masa v současnosti potřebná a správná, se opakovaně dostává do slepé uličky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Konzumace masa je pro lidstvo již dlouho přirozená a klíčová. Ačkoliv mnozí zastánci vegetariánství propagují život bez masa a v případě veganství i bez jiných živočišných výrobků, podle vědců a dalších odborníků to byla právě jeho konzumace, která umožnila lidský vývoj a pokrok. Zároveň však podotýkají, že ho organismus pro svůj optimální vývoj a fungování potřebuje v mnohem menším množství, než v jakém ho běžně přijímáme, což potvrzuje i lékařka Hansa Bhargava, MD. Zjistěte, co by se stalo, kdybyste maso ze dne na den přestali jíst úplně.

Nevyhnutelný úbytek váhy

Jedním z efektů, který by přinesla náhlá změna stravování z běžného způsobu na vegetariánský, by byl (téměř zaručený) úbytek váhy. Tým výzkumníků z Lékařské fakulty Univerzity George Washingtona ve Spojených státech amerických zhodnotil 15 studií, které se tímto fenoménem zabývaly, a po provedení vlastního výzkumu jejich výsledky potvrdil. Lidé, kteří se studií zúčastnili, v průměru zhubli 4,5 až 10 kilogramů.

Nedostatek potřebných živin

Náhlý přechod na bezmasou stravu by s sebou přinesl také akutní nedostatek živin. Lidé, kteří se rozhodli uchýlit se k vegetariánství, jsou často slabí, unavení a potýkají se s nedostatkem energie. Za vším stojí ztráta důležitého zdroje bílkovin a železa. Kromě železa přijdete i o klíčový zdroj vitamínu B12 a vitamínů A, B a D. Abyste je doplnili, pravděpodobně budete muset zařadit doplňky stravy, nebo si bedlivě hlídat jídelníček. Bílkoviny a vitamín B12 doplníte konzumací ořechů, luštěnin, fazolí, čočky či sóji. Na železo je bohatý například špenát či obiloviny.

Nižší riziko některých onemocnění

Provedené výzkumy naznačují, že vegetariáni a vegani mají nižší riziko výskytu některých chorob, kterými jsou kupříkladu cukrovka, různé druhy zánětů, zácpa a střevní potíže nebo srdeční onemocnění. Vegetariánská, na vlákninu bohatá strava posiluje zdraví střev a podporuje růst prospěšných bakterií. Často také neobsahuje nasycené tuky, které vedou k chronickým zánětům. Nechcete-li se konzumace masa vzdát, volte libové, bílé maso a vyhněte se jehněčímu, vepřovému a hovězímu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vliv (ne)konzumace masa na klima

Jedním z důležitých argumentů ve „sporu o maso“ je i vliv jeho konzumace na životní prostředí. Odpůrci masa poukazují na vysoké emise skleníkových plynů, které nepříznivě ovlivňují klimatickou změnu, na vyšší spotřebu vody a na nezanedbatelné nároky na půdu, která je nutná pro chov zvířat. Zastánci konzumace masa zase podotýkají, že rostlinné potravy jednotlivec potřebuje mnohonásobně více než živočišné.

V případě, že by se z většiny lidí stali vegetariáni, by sice došlo ke snížení emisí CO2, ale zároveň by bylo nutné vyčlenit rozsáhlé plochy pro pěstování plodin, které by uspokojily poptávku. Vzhledem k tomu, že jednou z hlavních plodin, které vegetariáni a vegani konzumují, je sója, by byly v takovém případě silně ohrožené tropické deštné lesy a lesy v subtropických oblastech, jejichž kácení je již dnes palčivým problémem.

Jak často konzumujete maso a výrobky z něj?

Zdroj: WebMD

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Zobrazit další články