Co se děje s mozkem během hypnózy? Tato praktika je používaná nejen při zábavných vystoupeních, ale dokáže i léčit

Hypnotizér obvykle říká, že vám těžknou víčka, cítíte se unavení, pomalu usínáte. Přečtěte si, co ve vašem mozku opravdu nastane.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Skupina neurovědců z Lékařské fakulty Stanfordské univerzity přišla na to, k jakým procesům během hypnotických stavů v mozku dochází. Badatelé pozorovali mozkovou aktivitu u skupiny 57 dobrovolníků, kteří během experimentu podstoupili řízenou hypnózu. Tato technika se používá v rámci psychoterapie například k léčbám úzkosti. Dále také ke zmírnění bolestivých stavů a vypořádání se s následky a efekty mnoha traumat.

Jasné indikace hypnotického stavu

Člen badatelského týmu David Spiegel podotýká, že hypnóza je často kompromitována praxí, jde však o velmi zvláštní jev, a hlavně silný nástroj pro ovládnutí lidského mozku. K provedení tohoto experimentu našel Spiegel se svým týmem 10 % populace, tedy těch lidí, kteří do hypnotického transu upadají velmi snadno. Z 545 účastníků tuto náchylnost projevilo jen 36, zbývajících 21 lidí bylo následně použito jako kontrolní skupina.

Mozková aktivita byla měřena pomocí funkční magnetické rezonance, která zachytává změny intenzity průtoku krve uvnitř mozkových cév. Vědci takto identifikovali tři jasné indikátory hypnotického transu. Prvním bylo snížení aktivity v cingulárním kortexu. Druhým je zvýšení intenzity komunikace mezi ostatními částmi mozku, hlavně horní částí prefrontálního kortexu a insulárním lalokem koncového mozku.

Jak mozek vnímá celé tělo

Spiegel vysvětluje, že právě spojení těchto dvou oblastí je propojením mezi tělem a mozkem. Tedy způsob, kterým mozek vnímá polohu a také stav všech tělesných částí. Třetím indikátorem je pak zhoršení spojení mezi některými částmi prefrontálního kortexu a sítí pasivního mozkového režimu. Dle vědeckého týmu to má za následek, že si hypnotizovaný jedinec neuvědomuje svoje vlastní činy během hypnotického stavu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Lidé, kteří do této formy transu upadají velmi snadno, také velmi dobře reagují na léčbu pomocí této metody. Například chronické bolesti nebo i porodní obtíže se pak pro ně stávají mnohem méně závažnými. Je proto velmi záhodno, aby vědci jasně pochopili, jak tyto stavy probíhají a co přesně se v mozku během tohoto záhadami opředeného stavu děje. Stanfordský výzkum je tak výborným odrazovým můstkem pro další vědecké týmy.

Jak na vás působí snahy o hypnotický trans?

Zdroj: ScienceDirect

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Zobrazit další články