Kontroverzní vědec Děmichov: Stvořil dvouhlavého psa, nebyl to však jeho jediný bizarní pokus

Kontroverzní vědec Děmichov. Stvořil dvouhlavého psa jen proto, že se nudil. Nešlo však o to nejhorší, co během své kariéry provedl. Dodnes je považován za šíleného vědce.

Děmichov i Zdroj fotografie: Günter Weiß / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Vladimír Děmichov je mnohými dodnes považován za prototyp šíleného vědce, který je ve jménu vědy ochoten zbořit veškeré morální zásady. Pro některé je však tento sovětský vědec génius s velkým vlivem na moderní vědu. Je možné, že bez jeho píle a kontroverzních pokusů by dnes nebyla možná transplantace životně důležitých orgánů, včetně srdce. Jeho cílem však byla úspěšná transplantace mozku, které se však nikdy nedočkal. Nejblíže svému cíli se dostal, když stvořil dvouhlavého psa.

Děmichov vytvořil dvouhlavého psa

Psi vždy byli součástí Děmichových experimentů. Ještě než se dopracoval ke svému slavnému výtvoru. Vladimír Děmichov prováděl na psech všechny své experimenty, včetně úspěšné transplantace srdce, které můžeme vděčit za zázraky moderní medicíny. Celou dobu však směroval ke svému ultimátnímu cíli – transplantaci mozku. Přesněji řečeno se jednalo o úspěšnou transplantaci psí hlavy na tělo jiného žijícího psa, které se Děmichov začal věnovat v roce 1954.

Děmichov
iZdroj fotografie: Happybloom / Creative Commons / CC BY-SA
Vědci se dodnes snaží přijít na způsob, jak úspěšně transplantovat lidský mozek.

Extrémně populární experiment

První úspěšná transplantace psí hlavy proběhla už v tom samém roce. Od té doby provedl Děmichov celkem 23 těchto úspěšných experimentů, které mu zajistily uznání akademiků i široké veřejnosti. V roce 1959 se o něj začal zajímat i populární plátek LIFE Magazine. Jejich reportér se měl účastnit 24. pokusu o transplantaci psí hlavy, která je dodnes tou nejznámější a ze které pochází veškeré dochované fotografie.

Dvouhlavý pes žil celý čtyři dny

Pro tento experiment si Děmichov vybral jednoho německého ovčáka jménem Broyaga a jednoho menšího psa jménem Shavka. Broyaga byla vybrána jako hostující tělo pro hlavu Shavky. Během experimentu bylo Shavce hned za předními packami amputováno tělo a její hlava s předními packami byla připevněna k těle Broyagy. Díky četným zkušenostem trvala celá operace pouhé tři a půl hodiny.

4 děsivé lékařské procedury, na které už se naštěstí zapomnělo. Třeba problém s erekcí se řešíval transplantací zvířecích varlat

Obě hlavy byly po probuzení schopné normálně slyšet, vnímat okolí i polykat. Hlava Shavky dokonce zvládla pít vodu, která však vytékala připevněnou trubičkou ven, protože nebyla napojená na žaludek hostujícího psa. Z experimentu se stal okamžitý hit. Dvouhlavý pes však po čtyřech dnech zemřel, což Děmichova zklamalo – jeho předchozí subjekty zvládly přežít i 29 dní.

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články