4 děsivé lékařské procedury, na které už se naštěstí zapomnělo. Třeba problém s erekcí se řešíval transplantací zvířecích varlat

V 19. a 20. století se užívaly léčebné metody, které si člověk v dnešní době dokáže stěží představit. Rozhodně byste žádnou z nich nechtěli zažít.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Spisy lékařské historie jsou plné některých bizarních léčebných postupů. Pohybují se od nechvalně známých, jako jsou pijavice a pouštění žilou, až po skutečně temné. Níže jsou uvedeny čtyři nejvíce šokující lékařské postupy. Dnes by si žádná živá duše nedokázala takové ohavnosti představit.

Vodoléčba, nebo spíše topení lidí

Dávno předtím, než bylo použití těchto metod shledáno jako porušení konvence OSN proti mučení, existovaly různé „vodní“ terapie jako forma duševního léčení. Nemocnice využívaly vodoléčbu v průběhu 19. století a na počátku 20. století. V nejjednodušší verzi držel nemocniční personál pacienty pod vodou. Následovala ztráta vědomí pacienta, a za předpokladu, že se dala osoba oživit, byla považována za vyléčenou ze svého šílenství. Další formy léčby spočívaly v namáčení nebo sprchování ležících pacientů bez předchozího varování.

Xenotransplantace aneb transplantace opičích varlat

Ve dvacátých letech minulého století ještě neexistovala viagra, takže v tehdejší době nebylo moc možností, pokud se u mužů „tam dole“ něco pokazilo. Pokud si postižený mohl dovolit tento problém vyřešit, naskočil na loď do Paříže za doktorem Sergem Voronoffem. Ten totiž nahrazoval mužská varlata opičími varlaty. Samozřejmě pacientům nebylo sděleno, o jaká varlata se přesně jedná. Jediné, na čem jim záleželo, byla deklarovaná efektivita zákroku. Mnoho pacientů na tento postup zemřelo.

Katzenklavier aneb kočičí klavír

Několik koček bylo seřazeno a svázáno do dlouhé krabice se znehybněnými ocasy, jež byly umístěny do otvorů poblíž klaviatury. Jako konvenční klavír měl i tento klávesy, které po stisknutí ovládaly kladívka. Ta však byla u tohoto kočičího nástroje nastavena tak, aby narážela ostrými hroty do ocasů koček. To způsobilo, že zvířata vydávala zvuky, které byste v takové situaci asi očekávali.

iZdroj fotografie: Unsplash

Podle německého vědce Johanna Christiana Reila, nejznámějšího uživatele této techniky, mělo toto hraní zvednout lidem náladu. A zatímco kočičí klavír už dávno upadl v nemilost, nadále používáme další Reilův vynález. Tím je slovo „psychiatrie“. Samozřejmě to nemá s Katzenklavierem žádnou souvislost.

Účelovou malárii dnes nahradil penicilin

Teplo může zabít syfilidu a horečka vytváří teplo. Takže abyste vyvolali horečku generující teplo a zabíjející syfilidu, vše, co jste potřebovali, byla malárie. S tím přišel rakouský lékař Julius Wagner-Jauregg. Doufal, že skoncuje s psychózou a kognitivní dysfunkcí, kterou přináší neléčená syfilis. V roce 1917 začal injekčně podávat malárii pacientům nakaženým syfilidou. Tato metoda zabila pouze 15 % jeho pacientů a získala mu Nobelovu cenu v roce 1927. Dnešní doba je samozřejmě výrazně napřed v oblasti diagnostiky a běžným penicilinem lze nemoci tohoto typu eliminovat.

Jaký máte názor na moderní lékařství?

Zdroj: Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Zobrazit další články