Kdo najde skryté tváře? Jen hrstka lidí dokáže prokázat silný smysl pro detail, chce to maximální soustředěnost

Lidská tvář je nejrozpoznatelnější částí každého z nás. A i když vypadáme každý trochu jinak, máme podobné rysy a stejnou strukturu.

i Zdroj fotografie: Stencil Photos
                   

Tvář člověka má 43 svalů, které se starají o výrazy vyjadřující emoce. Dle odhadů jsme schopni takových výrazů vytvořit cca 10 000. Tzv. mikrovýrazy, jejichž zachycení chce praxi, trvají jen jednu pětadvacetinu vteřiny. Když se člověk usmívá, zapojuje z celkového množství svalů jen 12. Mračení jich používá o jeden méně. Pozor ale na předstírání, protože výrazy vyjadřující náš skutečný stav jsou symetrické, ty falešné nikoli.

Pareidolie a rty bez potu

S tváří je spojená také tzv. pareidolie, tedy sklon vidět tváře v běžných věcech, mracích nebo porostech. Odsud také slavná „ďáblova tvář“ viditelná v oblaku kouře z útoků 11. září. Náš mozek totiž nenávidí nahodilost a ve všem potřebuje najít nějaký vzorec nebo další smysl. Pravost lidského výrazu také prozradí oči a naše tvář se s přibývajícím věkem postupně smršťuje. Najdete na tomto obrázku další tváře než jen ty u dvou žen?

iZdroj fotografie: Stencil Photos

Většina lidí má více řas nad okem než pod ním. Všimněte si také, že vaše rty se nikdy nepotí. Samozřejmě se na nich mohou zachytit kapky potu z tváře, ale ony samy žádné takové žlázy nemají. Jejich otisk je pak stejně jedinečný jako otisky prstů. Náš obličej také skrývá 4 z celkových 5 lidských smyslů. Nos slouží hned několika účelům a uši ve skutečnosti smyslovým orgánem nejsou. Celá jedna část mozku odpovídá za rozeznání tváří.

Neschopnost rozeznat obličeje

Existuje ale vada zvaná prosopagnosie (řecké prosopon obličej a agnosia neznalost), kdy pacient nerozeznává tváře. Volně je toto neurologické onemocnění překládáno jako tzv. obličejová slepota. Dovednost rozeznat obličeje od ostatních předmětů je relativně nedotčena, důvodem může být jak vrozenost, tak poškození mozku. Touto poruchou trpí cca 2,5 % lidí. Děti a miminka mají ve tvářích speciální vrstvy podkožního tuku.

To jim dovoluje se lépe přisát k prsu matky během kojeneckého věku. S postupem věku se však tato tkáň stává nadbytečnou, takže pomalu ubývá. Úbytek se však nezastaví jen u tohoto tuku a pokračuje dál. Proto jsou postupně více a více vidět kosti, proto je mají staří lidé tak zřetelné. Jazyk je jako sval držen na místě mnoha okolními tkáněmi a svaly, jde však o jediný sval uchycený jen na jednom konci. Setkali jste se někdy s výrazem resting b*tch face?

Naštvaná tvář i v klidu

Jde o případ některých lidí, kteří mají i v naprostém klidu výraz totálního vzteku. Přitom se u nich nic takového neděje. Psychologové studující tento jev ho v roce 2016 označili jako reálnou skutečnost. Není přitom omezen jen na ženy, jak by trochu sexistický název napovídal. Jestli vás stále trápí obrázek s rébusem, věnujte pozornost přírodě v okolí. Pokud budete stále bezradní, tady je řešení celé této vizuální hádanky.

iZdroj fotografie: Stencil Photos

Jestli budete někdy hledat místo s nejtenčí kůží na těle, pak jsou rty ta správná volba. Na většině těla má totiž kůže více jak 16 buněčných vrstev. V případě rtů se však jedná nejvýše o 5 a je to další důvod, proč jsou rty červené. Ve srovnání se zbytkem těla mají více cévek a současně méně kůže, která by je zakryla. Proto jsou také tak citlivé na jakékoli zranění včetně náhodného prokousnutí, například ve vzteku. Tak je opatrujte se zvláštní péčí.

Jak jste v tomto testu obstáli?

Zdroj: Sonora
Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Zobrazit další články