Test kvality zraku: Jen člověk bez oční vady najde na tomto obrázku odlišný kočárek

Historie předmětů denní potřeby je komplikovaná záležitost. Jsou tak zřejmé, že mnohdy nepátráme, odkud se vzaly. Platí to pro varnou konvici, zubní kartáček nebo právě kočárek.

i Zdroj fotografie: Barletta Web
                   

Pokud byly děti v historii vůbec přenášeny, sloužila k tomu buď ruka matky, nebo různé kusy látky. Ty poutaly dítě k tělu, šlo tedy o jakousi „zavinovačku“ či šátek. Bylo to jednoduché, praktické a také víceúčelové řešení. Tento kus látky totiž obvykle nesloužil jen k připoutání dítěte, ale i na jiné funkce. Matka zase potřebovala jen vlastní tělo, žádný externí nástroj. V rozvojových zemích tohle dominuje dodnes, s kočárky se tam nesetkáváme. Buď jsou drahé, nebo se nehodí do terénu.

Blízkost versus izolace

Matky tu navíc často preferují neustálou blízkost svého dítěte, kočárek by tedy znamenal jistou izolaci. Dnes nevíme, koho, kdy a jak poprvé napadlo, že by dítě mohlo mít vlastní přepravní prostředek. Dle historiků však měly děti různá vozítka už v dobách před Kristem. Asi nejstarší dochovaný kousek pochází z doby před 3 000 lety z Atén. Obsáhlejší informace o prvopočátcích však nemáme. Teď ale svou pozornost zaměřte na hledání odlišného kočárku na obrázku.

iZdroj fotografie: Barletta Web

První skutečně zdokumentovaná vozítka pochází nejspíš z Číny, z doby dynastie Ming. Kromě samotné přepravy malých dětí sloužila i jako jídelní židlička a hrací pult. V některých případech bylo možné i přestavění na chodítko. Už tehdy mysleli lidé na více využití. Inspirací byly různé kárky, trakaře nebo žebřiňáky. Nelze vynechat skutečné kočáry a vozy tažené koňmi. Ostatně „kočárek“ znamená menší „kočár“ a manuální pohon zůstal.

čísla žluté pozadí

Nastartujte zpět svůj mozek a najděte mezi řadou čísel 54 číslo 52. Vyřešením hádanky si zvýšíte IQ

Se zvířaty všeho druhu

Do prvních kočárků tak zapřahovali zvířata – osly, kozy, poníky i psy. Někdy (podle kraje) i exotičtější tvory jako prasata, krocany či pštrosa. Prvním skutečným předchůdcem kočárku bylo vozítko od anglického architekta a designéra Williama Kenta (1685–1748). Ačkoli existovaly už před ním, je brán jako první jasně zdokumentovaný. Dle některých zdrojů se také zasloužil o masovější rozšíření a věhlas této užitečné pomůcky. Vyrobil ho roku 1773 na objednávku vévody z Devonshire, který ho objednal coby hračku pro své děti.

iZdroj fotografie: Barletta Web

Tápete-li však stále nad obrázkem, zde je řešení. Vyznačený kočárek má místo růžového pruhu v horní části pruh červený. Odhalit tuto drobnost vyžaduje značnou vnímavost detailů nebo také trpělivost při podrobném hledání. Nejen tyto dovednosti můžete trénovat prováděním podobných cvičení, zlepšení na sobě zpozorujete opravdu rychle.

Jak jste si s rébusem poradili?

Zdroj: BarlettaWeb
Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Zobrazit další články