Velbloudí dívka Ella Harper: Vystupovala v cirkusech, aby si vydělala na vzdělávání

Velbloudí dívka Ella Harper. Za čtyři roky u cirkusu si vydělala dost peněz na pohodlný život bez práce. V životě však prožila spoustu trápení, ze kterého se nevzpamatovala.

velbloudí dívka i Zdroj fotografie: Unknown author / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Cirkusy si získaly svou oblibu ke konci 19. století. Za průkopníka cirkusů se považuje slavný uvaděč P. T. Barnum, který jako první zpeněžil neobvyklé zdravotní kondice obyčejných lidí. Tito lidé byli v cirkusech považováni za pouhé kuriozity a mnohdy se o ně jejich uvaděč staral hůře než o zvířata. Jednou z těchto kuriozit byla takzvaná velbloudí dívka jménem Ella Harper. Narodila se vzácnou genetickou vadou, díky které se její kolena ohýbala na opačnou stranu, než je u člověka obvyklé.

Velbloudí dívka Ella Harper

Ella se narodila 5. ledna 1870 v americkém státě Tennessee. Pocházela z dvojčat, avšak její bratr ve třech měsícíh života zemřel. Dohromady pak měla tři starší sourozence. K cirkusu se podle dobových záznamů dostala už ve 12 letech, v říjnu roku 1882. První představení absolvovala v okolí St. Louis a New Orelans. Brzy však začala cestovat po všech státech Ameriky. Hned od samého počátku si u publika získala značnou oblíbenost. Lidé byli fascinování její kondicí a byli ochotní platit spoustu peněz, aby ji spatřili na vlastní oči. Tak se zrodila velbloudí dívka.

velbloudí dívka
iZdroj fotografie: Franz Šedivý (1864-1945) / Creative Commons / CC BY-SA
Cirkus byl na konci 19. století vyhledávanou zábavou.

Vydělávala si na studia

Její kondice upoutala také uvaděče jménem W. H. Harris, který jí v roce 1886 nabídl angažmá ve svém cirkuse s názvem „Nickel Plate Circus“. Ella vystupovala společně se živým velbloudem, aby obecenstvo mohlo porovnat neuvěřitelnou kondici jejích kolen s koleny zvířete. Velbloud je totiž jediný velký savec, jehož kolena se ohýbají na opačnou stranu. Právě proto si Ella vysloužila přezdívku „velbloudí dívka“.

Během vystoupení obecenstvem kolovaly letáčky, které Ellinu kondici popisovaly. Mimoto obsahovaly dojemný příběh o tom, jak Ella cestuje s cirkusem, aby si vydělala potřebné finance na studia. Což se jí mimořádně dařilo. Vydělávala až 200 dolarů týdně, což v té době představovalo malé jmění. Když si naspořila dostatek peněz, rozhodla se z cirkusu v roce 1886 odejít. Bylo jí 16 let.

Čtyřnohá dívka měla dvě vagíny a porodila oběma pánvemi. Předváděním těla v cirkusech si velmi slušně vydělala

Žila obyčejný život

Od té doby se stáhla do ústraní. Je známo, že se vrátila zpátky do rodného Tennessee, kde žila se svou matkou a neteří. Zde také poznala venkovského učitele, Roberta Savelyho, za kterého se v roce 1905 provdala. Po roce se jim narodila holčička, která však za tragických okolností zahynula ve věku šesti měsíců. O pár let později manželé adoptovali další dceru. Ani tentokrát jim štěstí nepřálo a děvčátko ve třech měsících zahynulo. Velbloudí dívka prožila zbytek svého života v poklidu a zemřela 19. prosince 1921 ve věku jednapadesáti let.

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články