V závislosti na povzbudivých výsledcích vědeckých studií doufají farmaceutické společnosti v možnosti léčby „stárnutí“ do roku 2030.
Snahy o dosažení věčného mládí pokračují neúprosně vpřed. To, co se ještě před nějakou dobou zdálo jako nemožné, pomalu začíná získávat jasné obrysy. Vědci v minulých letech zveřejnili studii, která zkoumá vliv „mladé krve“, respektive krevní plazmy, na epigenetické stárnutí organismu. Závěry provedeného výzkumu jsou nanejvýš slibné, pročež se několik biofarmaceutických společností rozhodlo financovat výzkum, který by je dále rozvíjel. Optimistické hlasy hovoří o vyvinutí „léku“ na projevy stárnutí již do roku 2030.
Experiment podnítil zájem o mladou krev
Pokusy s „mladou krví“ nejsou ve světě vědy žádnou novinkou. V 50. letech 20. století prováděli vědci experimenty s myšmi (ty v roce 2000 obnovil tým vědců ze Stanfordovy univerzity). V rámci tzv. parabiózy spárovali stará a mladá zvířata, kterým sešili boky k sobě takovým způsobem, aby oba jedinci sdíleli stejný oběhový systém. Po měsíci pozorování vyhodnotili vědci experiment jako úspěšný. U starších zvířat zaznamenali omlazení svalů, jater, a dokonce i mozku (rostly jim nové neurony, zlepšil se jejich výkon v kognitivních úlohách).
Výsledky výzkumu, které vypovídají o celkovém omlazení buněk a tkání na epigenetické úrovni o více než polovinu, vedly k enormnímu nárůstu zájmu veřejnosti o tuto metodu léčby „stáří“. Vzniklo proto několik společností, které se zabývají dalším výzkumem. Jednou z nich je biofarmaceutická společnost Alkahest, která se zaměřuje na léčbu neurodegenerativních onemocnění a chorob souvisejících se stárnutím. Aby si ověřila potenciál mladé krve, respektive mladé plazmy, rozhodla se provést vlastní klinické studie.
Badatelé společnosti zjistili, že za „omlazujícím“ účinkem krve mladých zvířat stojí pravděpodobně bílkoviny obsažené v krevní plazmě. Vyvinuli proto dvě frakce, které obsahují méně bílkovin, jejichž množství s věkem narůstá (a o kterých se předpokládá, že škodí), a více těch, jejichž množství s věkem klesá (a jsou zdraví prospěšné). Během půl roční studie podávali tyto frakce pacientům s Alzheimerovou chorobou. Při vyhodnocování výsledků došli k převratnému objevu – frakce zpomalovaly progresi onemocnění.
Léčba „stárnutí“ do deseti let
V následujících osmi letech chce Alkahest frakce zdokonalit, vyhodnotit několik desítek nejprospěšnějších proteinů a bioinženýrsky je upravit (k léčbě tudíž nebude potřeba darovat žádnou plazmu). Kromě neurodegenerativních onemocnění léčí mladá plazma i věkem podmíněnou makulární degeneraci (onemocnění oka). Další společností, která se využitím mladé krve zabývá, je Elevian, založená v roce 2018. Experti společnosti zjišťují efektivitu terapií, při nichž je pacientům aplikován tzv. GDF11 (růstový diferenciační faktor 11).
Předchozí výzkum na zvířatech ukázal, že aplikace GDF11 starším myším reprodukovala několik výsledků parabiózy. Jedná se o snížení buněčné senescence (stárnutí) a epigenetického stáří srdce, kosterního svalstva a mozku. Povzbudivé závěry iniciovaly úvahy o studiích na lidech. Společnost chce otestovat, zdali protein pomůže lidem ke snazšímu zotavení po mrtvici. Nezávislí vědci zkoumající GDF11 jsou ovšem skeptičtí. Výzkumníci Elevianu nicméně zdůrazňují, že krev je složitá, komplexní, a najít jistou cestu k „věčnému mládí“ bude stát ještě mnoho sil.
Jak se vypořádáváte se stárnutím?