Třetina lidí s Covidem zažívá zdravotní potíže ještě o 9 měsíců později. Průběh nemoci nehraje roli dle provedené studie

I když se jednalo o spíš drobnou studii, bylo to jedno z nejdelších sledování lidí s nákazou Covidem 19. Mnoho z nich se totiž setkalo s potížemi ještě dlouho po odeznění nemoci.

i Zdroj obrázku: Pixabay
                   

30 % lidí, kteří měli zkušenost s nemocí Covid 19, zažilo přetrvávající symptomy po dobu až devíti měsíců po své diagnóze. A to i v případě, že u nich byl průběh nemoci velmi mírný, naznačuje studie. Autoři studie, vědci z Washingtonu, analyzovali informaci od 177 lidí v Seattlu s potvrzenou nákazou Covidem 19, které sledovali po dobu 3 – 9 měsíců po jejich diagnostikování. Průměrná doba sledování tak byla půl roku.

Problémy dlouho po odeznění nemoci

Většina účastníků výzkumu, tedy 150 lidi nebo 85 % skupiny, mělo jen mírné příznaky a nebyli tudíž hospitalizování. Ovšem 11 účastníků, tedy 6 %, bylo bez příznaků a 16 účastníků, tedy 9 %, vyžadovalo nemocnici. Celkově 32,7 % pacientů s mírným průběhem nemoci a 31,3 % těch hospitalizovaných oznámila aspoň jeden trvající symptom, který trval aspoň tři měsíce po diagnóze. Nejčastějším případem byla únava.

iZdroj fotografie: Pixabay

Tu uvedlo jako trvající 13,6 % účastníků, následovala ztráta chuti a čichu, kterou oznámil stejný počet lidí. Asi 13 % zažilo ještě další trvající symptomy včetně bolesti svalů, dýchacích obtíží, kašle a potíží se soustředěním a pamětí (tzv. mozková mlha). Výzkum naznačuje, že zdravotní následky Covidu 19 sahají daleko za rámec akutní infekce, dokonce i tam, kde byl průběh jen velmi mírný. Autoři studie se také ptali na celkovou kvalitu života účastníků.

Dlouhodobé poznamenání při běžném provozu

Třetina účastníků nakažených pacientů uvedla horší kvalitu života ve srovnání s životem před infekcí. 8 % dotázaných uvedlo problémy v běžném denním životě při vykonávání běžných věcí jako třeba úklidu domácnosti. Z toho jasně plyne, že se vám může nejdříve dařit dobře, ale během delší doby se u vás objeví symptomy, které jsou docela ochromující hlavně, pokud jde o kondici. Tato studie je jednou z nejdéle trvajících.

iZdroj fotografie: Pixabay

Její výsledek má nicméně své limity, protože sledovala poměrně malou skupinku účastníků jen z jedné lokality. Ovšem s miliony případů Covidu po celém světě může mít cokoli objeveného i u takto malého vzorku populace obrovské zdravotní a ekonomické dopady v celosvětovém měřítku. Je nejasné, proč některé lidi pronásledují tyto příznaky nazvané „dlouhý Covid“. Možná jde o nějakou imunitní aktivaci, zánět či autoimunitní problém.

Zdroj: Live Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Zobrazit další články