Dobrou zprávou na začátek může být skutečnost, že 97 % všech lidí ztracených v lese najdou záchranáři během 24 hodin. A pokud ne, rozhodně není vše ztraceno.
Zázračné úniky lidí z obtížného a jim neznámého terénu známe hlavně z knih, seriálů a filmového plátna. Stejné příklady lze však najít i v reálném životě. Například instruktorka jógy Amanda Eller se potulovala 17 dní v havajských lesích poté, co se ztratila během meditace. Nemohla totiž vůbec najít své auto, ve kterém měla telefon. Žena ve věku 35 let přežila hlavně díky tomu, že se odmítla vzdát. Jedla jahody a v noci se přikryla kapradím.
Příběh s dobrým koncem
Další komplikace ovšem přišly se zlomenou nohou a odplavením obuvi. Snažila se pak dostat do míst, kam mohly vidět vrtulníky, které ji hledaly. Strategie fungovala, žena byla nalezena 10 kilometrů od místa, kde zmizela. Web Lifehacker v souvislosti s tímto případem shrnul, co všechno dělat, pokud se ocitnete v podobné situace. Nikomu ji samozřejmě nepřejeme.
Nepropadejte panice
Toto heslo je mottem slavné „trilogie v 5 dílech“ britského spisovatele Douglase Addamse Stopařův průvodce po galaxii. Jakmile si uvědomíte, že skutečně nevíte, kde jste, je klasickou metodou všech přeživších STOP. Anglicky je to akronym pro Stop, Think, Observe, Plan. Tedy zastavit, přemýšlet, pozorovat, plánovat.
Zastavte a zamyslete se
Ano, řekne se to snadno, hůř udělá. Opravdu ale nepropadejte panice, nijak vám to nepomůže. Sedněte si, zůstaňte, kde jste, šetřete dech i svaly. Zvažte pečlivě (a opět v klidu) vlastní situaci. Lesní správa USA radí nevypravovat se nikam v momentě, kdy nemáte jasný plán.
Dávejte pozor, pozorujte
Příroda je plná nápověd o směru a dalších okolnostech. Je to jako náznaky v detektivce, kdo provedl vraždu. Shromážděte tedy pečlivě informace o tom, kde byste mohli být. Máte mapu nebo kompas? Vidíte nějaké turistické značky? To všechno můžete použít pro orientaci v terénu.
Plánujte
Proveďte revizi svých možností včetně vybavení. Pak vyberte tu nejlepší a pokračujte v cestě, nebo se vraťte, odkud jste přišli. Jakmile jste však zranění, případně se smráká, je nejlepší zůstat na místě a v klidu.
Požádejte o pomoc
Tohle vypadá samozřejmě, lidé však mají sklon zpanikařit natolik, že je takto základní možnost nenapadne. Máte-li po ruce telefon, dostatek baterky a signál, uveďte poslední známou polohu a kontaktujte tísňové linky.
Myslete dopředu
Následující kroky platí hlavně pro zamyšlení se nad dalším výletem do divočiny. Máte tak možnost předchozím situacím v mnoha ohledech předejít.
Oznamte někomu, kam jdete
Když se chcete vypravit na delší trasu, dejte o tom vědět několika lidem, ideálně rodině či přátelům. Odhadněte také, kdy a kam byste se měli dostat. V případě výrazného zpoždění je požádejte o zalarmování záchranné služby.
Výbava pro přežití
Obvykle si vystačíte se základní lékárničkou, stanem coby úkrytem, správným oblečením, baterkou a opalovacím krémem. V poslední době hodně lidí u nás podceňuje obutí. I zprávy už informují o tom, že se lidé vypraví do hor v plážových žabkách a jsou hrozně překvapení náročným terénem.
Nástroje pro komunikaci
Tohle je přesně situace, kdy je třeba mít u sebe telefon, hodí se i powerbanka. Při náročnějších výpravách se užije i satelitní telefon nebo jiný nouzový systém na vyslání polohy.