Jakou největší bolest může člověk zažít? Některými z nich jste už pravděpodobně prošli

I přesto, že lidé vnímají intenzitu bolesti odlišně, existují situace, které jsou těžko snesitelné pro každého. Zjistěte, které to jsou a co byste při nich zažili.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Na úvod je potřeba říci, že vnímáni bolesti je individuální a závisí na mnoha faktorech. To, co někdo považuje za bezproblémové, může jiný snášet jen velmi těžce. I přesto, že existují různé pokusy o to bolest kvantifikovat – ve 40. letech 20. století se snažili výzkumníci bolest změřit tzv. dolorimetrem –, dosud se to nepodařilo. Pravděpodobně nejspolehlivějším je označení právě prožívané bolesti na bodové škále, a to i přes značnou nespolehlivost metody. Její sílu ovlivňuje vaše momentální nálada, osobnost, obavy, vzpomínky a v neposlední řadě délka trvání.

Co je ve skutečnosti bolest?

Obecně přijímanou definicí bolesti, kterou vypracovala Mezinárodní asociace pro studium bolesti, je její označení za nepříjemný emocionální a senzorický zážitek, který je přímo spojený s (potenciálním) poškozením tkáně. Takový zážitek se poté variuje od nepříjemného pocitu až po agonii a může vyvolávat další fyzické příznaky (nevolnost, slabost, závratě, deprese, hněv a další). Samotná bolest má mnoho podob a různou délku trvání – v základu se rozlišuje bolest chronická a akutní, které se dále dělí na pulzující, bodavou, štípající, trvalou apod.

Porodní bolesti

Když se uvažuje o nejbolestivějších situacích, téměř vždy stojí na prvním místě porod a porodní bolesti. Ty jsou způsobené děložními stahy a tlakem plodových obalů (později hlavičky dítěte) na děložní hrdlo, které se tímto rozšiřuje. Poté následuje druhá doba porodní („tlačení“), při které jsou bolesti nejsilnější. Představte si, že by každé 3 minuty vaše tělo zachvátila křeč tak silná, že se nemůžete pohnout. Některé ženy mají bolesti tak výrazné, že přestávají vnímat svět kolem sebe, mají tunelové vidění či například přechodně ohluchnou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Bolest zubů

Ti, kdo nezažili porod, označují jako nejmučivější bolest zubů. Ta je způsobena podrážděním nervu v kořeni zubu a zpravidla přichází prudce a náhle a vydrží vás trápit až do návštěvy zubaře. Její největší „zákeřností“ je fakt, že v noci, poté co se přestanete rozptylovat běžnými činnostmi, nabývá na intenzitě.

Popáleniny II. stupně

Ve výčtu nejbolestivějších situací rozhodně nesmí chybět popáleniny II. stupně. Ty jsou dle mnohých tvrzení vůbec nejbolestivější. Ohoří při nich první i druhá vrstva kůže a zůstanou obnažené nervy. I ten nejjemnější dotek či závan větru vás zanechá v agónii. Extrémně bolestivé mohou být i ledvinové kameny, zlomenina stehenní kosti, zánět slepého střeva nebo neuralgie trojklaného nervu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Cluster headache (bolest hlavy)

Ostré, pronikavé a pálivé ataky bolesti jen v některé části obličeje jsou pro mnohé výrazně horší než migréna. Často propukají v průběhu noci a projeví se jako intenzivní jednostranná bolest, typicky uvnitř oka. Trvají bez přestání i několik hodin a pokud si sednete či lehnete, zhorší se. Jejich příčina nebyla dosud spolehlivě vysvětlena.

Tetanus

Onemocnění, které vyvolává neurotoxin produkovaný bakterií Clostridium tetani, se projevuje náhlými, mimovolnými křečemi a ztrátou koordinace svalových pohybů. Typickými projevy jsou prohnutí v šíji a zádech, ztuhnutí nohou, které vám znemožní jakýkoliv pohyb, a několikaminutové sevření pěstí. Bez léčby zemřete v důsledku zástavy srdce či kolapsu dýchacího systému.

Která zkušenost pro vás byla nejbolestivější?

Zdroj: ScienceDirect  

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Zobrazit další články