Těžký průběh covidu může poškodit zrak. Ukazují to výsledky magnetické rezonance

MRI skeny pacientů s těžkým průběhem nemoci Covid 19 ukazují známky očních abnormalit a nejrůznějších možných poškození zraku.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Nová studie naznačuje, že lidem s těžkým průběhem nemoci Covid 19 mohou hrozit závažné oční problémy. Výzkumníci prozkoumali informaci od 129i pacientů ve Francii, kteří byli hospitalizováni s covidem-19 a podstoupili sken mozku na magnetické rezonanci (MRI). Devět z těchto pacientů, tedy 7 %, vykázalo známky očních abnormalit. MRI konkrétně ukázala abnormality zvané „uzlíky“ vzadu v očích.

Možné záněty i přímá poškození

Ty mohou být známkou zánětu nebo přímého poškození oka. Všech devět pacientů mělo uzlíky v makule, která je zodpovědná za hlavní vidění, tedy schopnost vidět jasně to, co je před námi. Osm z těchto pacientů mělo bilaterální uzlíky, tedy takové, které se objevily v obou očích. Nalezené problémy mohou být potenciálně velmi vážné, protože se objevují právě v oblasti zodpovědné za přímé vidění a schopnost vidět detaily.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pokud jejich výskyt přetrvá, mohou vést k vážnému poškození zraku, ztrátě vidění či dokonce slepotě. Závěry studie ukazují, že pacienti s vážným průběhem Covidu 19 mohou potřebovat právě důkladné vyšetření zraku. Problémy s očima totiž mohou jinak velmi snadno uniknout pozornosti mezi pacienty na jednotkách intenzivní péče, kde se doktoři soustředí hlavně na život ohrožující symptomy této zákeřné nemoci.

Skryté problémy spojené s Covidem

Doktoři proto musí být ostražití k problémům, které by je dříve nenapadlo hledat u takto postižených pacientů. Covid 19 byl už dříve spojen s očními problémy jako třeba zánětem spojivek nebo či přímým poškozením sítnice známým jako retinopatie. Nová studie je jednou z prvních, která odhalila oční abnormality spojené s Covidem. Přímá příčina uzlíků v oku není jasná, může se ovšem jednat o poškození v důsledku blokovaných žilek nebo krvácení do oka.

iZdroj fotografie: Pixabay

Stejně tak není známo, jak vlastně koronavirus poškozuje oko. Nelze také vyloučit možnost, že uzlíky v oku jsou důsledkem těžkého onemocnění těla jako takového, nikoli nutně přímo Covidu. Těžce nemocní pacienty jsou léčení v obdobných podmínkách a intubace a další zákroky mohou jednoduše vést k vysokému tlaku na oko, který tohle způsobí nebo tomu pomůže. A většina takto postižených pacientů byla na jednotkách intenzivní péče delší čas.

Zdroj: Live Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Zobrazit další články