Bez IQ 110 to prostě nejde: Máte dostatečně velkou inteligenci na to, abyste našli odlišné písmenko do 10 sekund?

Orli, sokoli nebo jestřábi. Ve starověku a středověku byli tito opeřenci považováni za vyslance božstev či bohy samotné. Minimálně pak za symbol majestátnosti a vnitřní síly.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Trojice ptáků za to vděčí jak úctyhodnému zjevu, tak hlavně rychlosti a síle. Tu ukazují především během lovu kořisti. Ačkoli dnes známe na 300 druhů dravců, jejich rysy jsou si v mnoha ohledech podobné. Nejčastěji loví drobné obratlovce, hlavně savce a ptáky. Existují však druhy skutečných specialistů na konkrétní druhy zvěře. Ti loví ryby, plazy, další dravci se pak zaměřují výlučně na zemřelá těla. Až na několik druhů jsou všichni výborní letci.

Obdiv našich předků

Dokážou kroužit vysoko ve vzduchu, perfektně manévrují, jiní zase úžasně kličkují. Pak se střemhlav vrhnou na svou kořist, kterou dosud klidně sledovali z výšky. Největším zástupcem denních dravců je bezesporu eurasijský sup hnědý. Dosahuje hmotnosti 7–14 kilogramů, rozpětí jeho křídel činí 270–310 cm. Délka celého těla může být až 120 centimetrů. Dravci vždycky vynikali v tom, co naši předci obdivovali. Najdete teď na obrázku kořist v podobě písmene R?

Tehdejším lidem ovšem chyběla možnost tyto vlastnosti nějak přesněji vyjádřit. Hlavními atributy byla síla, rychlost a také skvělý zrak. Spolu s ostrými drápy a zahnutým zobákem tak vzniká ideální kombinace pro predátora. Respekt předků dává ještě větší smysl, když vezmeme v úvahu archeologické objevy, například v Africe. Velcí dravci totiž zabíjeli i dávné australopitéky, a to v době před více než 2,5 miliony let. Není divu, že z nich šel strach.

Tento test prověří vaši inteligenci a cit pro detaily. Někde na obrázku je totiž cosi špatně. Najdete ukrytý nesmysl?

Doložená i sporná rychlost

Nejrychlejším živočichem dnešního světa tak není gepard, ale sokol stěhovavý. Gepard je sice vynikající sprinter, ale platí to jen po krátkou dobu (cca 30 vteřin), a navíc na souši. Sokol ovšem při střemhlavém letu překonává i rychlost 320 kilometrů v hodině. Existují i hodnoty nad 360, zdroje však nejsou důvěryhodné. Radarová data pak uvádí tempo 280 km/h, to je nejvyšší doložený údaj. Jestli stále tápete a váš zrak už není, co býval, tady je řešení rébusu.

Je ale potřeba zdůraznit, že takto se dravec pohybuje jen střemhlav, při normálním letu je výrazně pomalejší. Ostříž lesní je zase brán za největšího vzdušného akrobata. Pokud se vám podařilo písmeno R mezi ostatními nalézt, je váš postřeh i zrak v perfektním stavu. Jestli jste s úkolem vyloženě bojovali, a navíc neúspěšně, zkuste své schopnosti potrénovat u dalších zrakových testů, rychlost i úspěšnost řešení se u vás rychle zlepší.

Jak rychle jste si se zrakovým testem poradili?

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Zobrazit další články