Pětice obrázků, která prověří váš postřeh a smysl pro pozornost. Ďábel se skrývá v detailech, tak se nenachytejte

Váš výkon ve škole, práci nebo kdekoli jinde je silně ovlivněn vaším rozsahem pozornosti. Dobré oko pro detail vám dovoluje zachytit včas chyby i podstatné informace.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Díky tomu se můžete dostat ke svým cílům dříve než ostatní a dosáhnout pohodlně toho, po čem toužíte. Zkuste si na následujících obrázcích, jak dobře vám postřeh slouží. Digitální doba na nás chrlí takové vlny informací a vjemů, že přesnost mozku velmi snadno otupí. Hrušky jsou plodem hrušně obecné, asi nejtradičnější dřeviny – spolu s jabloní – na českých zahradách. Najdete v obrázku nahoře tu, které schází stejná do páru?

Ach ty krásné kadeře

Průměrný člověk má na hlavě 100 000 – 150 000 vlasů, z nichž každý den 50–150 ztrácí. Po kostní dřeni jsou vlasy nejrychleji rostoucí tkání v těle. Pokud je zdravý vlas mokrý, může se natáhnout ještě o 30 % délky. Jakmile je starý vlas vytržen z folikulu, okamžitě začíná růst nový. Růst je dokonce rozdělen na aktivitu a odpočinek – zatímco v jednom momentu 90 % vlasů roste, zbývajících 10 % odpočívá. Najdete odlišnou siluetu?

iZdroj fotografie: Depositphotos

Obvyklá délka života jednoho vlasu je asi pět let. Pramen vlasů je přitom silnější než měděný drát o stejné síle. Míváte v chladu nebo při strachu husí kůži? Nejste samozřejmě sami, k tomuto jevu dochází při stažení svalu každého z vlasových folikulů. Většinu vlasového vlákna tvoří látka zvaná keratin. Jde o stejnou substanci, ze které jsou koňská kopyta, hřívy stejného zvířete a také jejich ocasy. Vidíte, máte s nimi společného docela hodně.

Rozdílné a stejné květiny

Největší květina na světě má rozpětí květu až 120 centimetrů a váží neuvěřitelných 10 kilogramů. Ani na chvíli ovšem neuvažujte, že byste tento zázrak darovali nějaké ženě. Zaručeně byste neuspěli, květ totiž silně páchne po shnilém mase, kvůli čemuž si taky vysloužil přezdívku „corpse flower“, tedy „mrtvolný květ“. Jmenuje se raflézie Arnoldova a roste v jihovýchodní Asii. Najdete mezi barevnými květy dva identické?

iZdroj fotografie: Depositphotos

Raflézie nemá žádný stonek, listy ani kořeny, je to parazit rostoucí na liánách. Než dojde na květ nebo pupeny, vlastně ji ani nelze podle ničeho najít. Jednotlivé květy totiž rostou rozptýleně a většinou na místech, která nejsou snadno dostupná. Když už dojde na „vybarvení se“, má květ cihlově červenou barvu a pět okvětních listů s jasně bílými skvrnami. Výčnělky centrálního kalichu vydávají zmíněný pach a lákají tak opylovače.

Co nevíte o ovoci a zelenině

Ovoce a zelenina jsou s námi od počátku věků, stejně však mnohé taje objevujeme až teď a další neznáme. Například to, že červené ovoce velmi prospívá našemu srdci. Nebojte se, když pustíte jablka do vody – jsou ze čtvrtiny tvořena vzduchem, takže na hladině plavou. Nejoblíbenějším ovocem na světě jsou ovšem rajčata. Jestli vás po jídle pálí žáha, je ideálním řešením banán, a to kvůli obsahu přírodních antacid. Jaký kousek chybí na obrázku?

iZdroj fotografie: Depositphotos

Navzdory rozšířenému názoru je avokádo ovoce, nikoli zelenina. Čím tmavší zelenou barvu má zelenina, tím více v ní najdete vitamínu C. Jabloň vyprodukuje za jeden rok až 400 jablek, na celém světě je jich více než 7 000 druhů. Jestli chcete dobře vidět ve tmě, doporučujeme borůvky. A třeba oblíbené kiwi v sobě skrývá 2krát více vitamínu C než populární pomeranč. Na obrázku chybí rozkrojené jablko, vše ostatní má celek i část.

Naši chlupatí nejlepší přátelé

Ženy mají sedmkrát citlivější čich než muži. Pes dokáže ovšem zachytit milionkrát slabší vůni než člověk. Po celém světě se těchto (většinou) chlupáčků prohání víc jak 400 plemen. Pokud jste svého čtyřnohého přítele nechali vykastrovat, pak jste desetkrát snížili frekvenci, se kterou si bude močí značkovat území. Nejstarším psem světa byl australský honácký pes Bluey, který se dožil nádherných 29 let. Najdete na obrázku odlišnou siluetu s vodítkem?

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jestli se někdy setkáte s plemenem basenji, nejspíš vás zaskočí. Tento druh totiž vůbec neštěká, místo toho vydává zvuk, který lze přirovnat k jódlování. Nejhloupějším psem na světě je afghánský chrt. Psi se nepotí, regulují svoji tělesnou teplotu pomocí onoho typického dýchání s vyplazeným jazykem. Po světě běhá více než 400 milionů psů a většina z nich se nachází v USA. Ačkoli je pro ně čokoláda velmi nebezpečná, většina ji miluje.

Jak jste si vedli? Našli jste rozdíly, nebo vám to přijde všechno stejné?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Zobrazit další články