Logická hádanka se zápalkami pořádně otestuje vaší inteligenci: Jen lidé s IQ 125+ ji dokáží vyřešit do 10 sekund

Ještě před vynálezem zápalek se oheň rozdělával dosti obtížně, konkrétně se jednalo o tření, úder nebo stlačení vzduchu. Zápalky zde také tvoří rovnici, dejte jí smysl.

i Zdroj fotografie: Wepress News
                   

Všechny tyto snahy měly jediný cíl, tedy zvýšit dostatečně teplotu materiálu, aby došlo ke vznícení. Dnes existují kromě malých neboli kuřáckých zápalek různé další druhy. Najdete tak zápalky ploché, dlouhé krbové, ale i voděodolné. Ty jsou určeny do přírody pro nejrůznější outdoorové aktivity, odolávají hlavně větru a vlhkosti. Standardní zápalky jsou dlouhé 4 cm, v papírové krabičce se škrtátkem je jich cca 40 kousků. Co dalšího tato dřívka skrývají?

Různé tvary, délky, velikosti

Hlavně v USA jsou populární tzv. knížečkové zápalky. Nejsou v krabičce, ale odlamují se z jednoho plochého kusu. Ten je vlepen do papírového přebalu, jakéhosi psaníčka. Nejčastěji se užívají zápalky domácí o délce 5 cm, v krabičce je jich 100 nebo 240 kusů. Jsou delší, tudíž se s nimi snadněji zapaloval plynový hořák. Obecně se s nimi manipuluje pohodlněji. Teď ale přišel čas podívat se na rovnici. Pomocí jediného tahu je třeba dát této úloze smysl.

iZdroj fotografie: Wepress News

Nejkvalitnější zápalky se vyrábí z osikového dřeva, velmi populární je i topol či borovice. Asijské země používají místní rychle rostoucí rostliny. Indie vyrábí sirky z matti, keralské osiky nebo pákistánského topolu. Osika má vynikající strukturu vláken, což zajišťuje vysokou pevnost produktu. Velmi nevhodným dřevem je tak častý smrk, protože při škrtání snadno praská. U nás ovšem nebyl dostatek vhodného dřeva, bylo tedy nutné to dostupné pařit.

Optický test: Jen lidé s ostřížím zrakem dokáží najít odlišný vlak za méně než 15 vteřin

Sběratelská krabička

Na planetě se dle statistik každý rok škrtne šesti triliony zápalek. Běžným obalem je papírová krabička, ještě v roce 1984 byly však v Sušici vyrobeny dřevěné obaly. Jde o sběratelskou raritu, jejíž cena od té doby stále roste. Zápalky se používají po celém světě včetně tropických regionů s vysokou vlhkostí. Ty mají jinou recepturu, takže odolávají vlhkosti. Hoří i po olíznutí, hlavička obsahuje těžké kovy. Takové zápalky se vyrábí v Rusku, Jižní Americe a také Asii. Nehodí se pro Evropu, protože neodpovídají našim směrnicím.

iZdroj fotografie: Wepress News
iZdroj fotografie: Wepress News

Stále tápete? Jak vidíte v návodu, klíč je tentokrát ve výsledku, nikoli v zadání. Resp. je možné také udělat z kterékoli nuly na levé straně šestku opačným pohybem zápalky a rovnice bude mít také smysl. Pokud jste na žádnou z těchto možností nepřišli, nezoufejte, nikdy není pozdě zlepšit své schopnosti. V tomto případě nejlépe cvičením při řešení podobných úloh.

Za jak dlouho jste přišli na řešení?

Zdroj: WepressNews
Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Zobrazit další články