Jedna lupa se liší, najít ji však vyžaduje zdravý zrak. Dokážete to, nebo si budete muset zajít k očnímu?

Brýle a zvětšovací skla všeho druhu za sebou mají zajímavou historii. Vývoj této korekční pomůcky pro zrak trval celá staletí, roli hraje i několik inovátorů.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Kdy spatřily světlo světa úplně první sluneční brýle? K čemu se vlastně používaly? A jak to bylo s lupou? První zařízení na zlepšení lidského zraku máme už ze starého Říma. Právě Římané totiž objevili možnost použít sklo ke zvětšování objektů nebo čtení textu. Vznikly tak první malé lupy zvané čtecí kameny. První brýle v dnes známé podobě se však objevily v Itálii až ve 13. století. Šlo o jednoduché foukané čočky v koženém nebo dřevěném rámu.

Řím a renesance

Buď se držely před obličejem, nebo nasadily na nos a obvykle je užívali mniši. Obliba tohoto nástroje ovšem velmi rostla, během renesance také došlo ke zlepšení konstrukce. Pak se italský patent dostal do celé Evropy, ačkoli jen pro bohaté lidi. Vzdělanost byla tehdy vysoce ceněným společenským atributem, brýle se tak staly znakem jak vzdělání, tak i prosperity. Teď přichází chvíle na to, abyste se pozorně zaměřili na soubor lup před sebou. Která z nich se odlišuje?

Nabízí se přirozeně otázka, co obroučky. Tento vynález si musel počkat až do 18. století, pak už brýle seděly na obličeji samy. Rychle přišly i další inovace, třeba bifokální čočky od Benjamina Franklina. Původně vznikly tak, že rozpůlil dvě čočky o různé tloušťce a dal je do jednoho rámu. Tehdy byly také velmi v kurzu brýle složené do kapsy. Vytáhly se jen při potřebě a nasadily na nos. Podobně jako kapesní hodinky mohly být vybaveny řetízkem.

Někde na obrázku se zatoulalo rajče, ale najít ho je extrémně těžké. Musíte mít zrak ostříže, aby se vám to mohlo podařit

Zdraví i módní doplněk

S průmyslovou revolucí se nevyhnutelně objevila i masová výroba obrouček. To byl také zlom, kdy se brýle dostaly k obyčejným lidem. Ve 20. století už se objevuje obrovské spektrum barev i provedení, brýle se kromě zdravotní funkce stávají i módním prvkem. Přichází také sluneční brýle. Prvně je užívali Číňané již ve 12. století, nikoli však jako ochranu před sluncem. Soudci si jimi kryli oči kvůli maskování výrazu. A tady je řešení rébusu.

Zatím posledním krokem techniky jsou kontaktní čočky nasazované přímo na oční rohovku. První byly dokonce ze skla. Ty měkké vyvinul v Československu Otto Wichterle. Drobná barevná odlišnost v takové záplavě lup může oku snadno uniknout. Proto si jí dokáže všimnout jen malé procento lidí. Každopádně je ale řešení podobných optických výzev velmi zábavné, a navíc krásně stimuluje mozkovou aktivitu.

Jak jste se dokázali s touto výzvou vypořádat?

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Zobrazit další články