Na optické hádance pohořelo 97 % Čechů: Jen ti nejchytřejší odhalí na obrázku zásadní chybu

Zrcadlo je ve vyspělých státech zcela přirozenou součástí domácnosti, ovšem v řadě zemí světa svůj odraz lidé ani nepoznávají. Odhalte, co na obrázku tak úplně nesedí.

i Zdroj fotografie: Wepress News
                   

Jak je to možné, říkáte si možná. Zrcadla totiž dovolují i víc věcí než jen sledovat sebe sama. Ve vyspělých zemích je sledování vlastnosti odrazu něco naprosto normálního, zrcadla se nachází ostatně na mnoha místech kromě domácnosti. Najdete je u lékaře, v kadeřnictví i v obchodech. Země třetího světa jsou na tom však úplně jinak. Naše děti si pak schopnost rozeznat kdekoli svůj vlastní odraz vyvinou asi do 24 měsíců věku. Došlo i k testům v Keni nebo na Fidži.

Kdo se v něm skutečně pozná?

Tam v této zkoušce neobstály ani děti ve věku 6 let. Nejde však o to, že by byly vývojově nějak opožděny, případně jim chyběla dovednost rozpoznat se od ostatních lidí. Tamní kultura se v používání a vnímání zrcadel celkově liší. To samé se objevuje i u zvířat, která na vlastní odraz také nejsou připravena. Vědci to testovali například na slonech či gorilách. Teď se ale vraťme k lidem – co je podivného na obrázku ženy s kloboukem?

iZdroj fotografie: Wepress News

Badatelé zkoušeli podobný postup jako u lidí, tomu ale zvířata nevyhověla. Chyba byla však nejspíš v použitém postupu. Sloni například opakovali své pohyby, gorily se vyhýbaly očnímu kontaktu se svým odrazem. Ten je totiž pro toto zvíře nadmíru důležitý. Odraz tedy dovedou rozeznat, jen se k němu chovají jinak. Další zvířecí druhy, které nějak reagovaly, byli orangutani, šimpanzi, stejně tak ale i kosatka nebo oblíbený delfín skákavý.

Téměř 97 % populace pohořelo: Logickou chybu na optické hádance najde jen člověk s IQ 125+

Odraz zvukových vln?

Ano, existují i akustická zrcadla, která odrážejí zvuk. Například v Británii je používali během 2. světové války před vynálezem radaru. Detekovala zvukové vlny od nepřátelských strojů. Strukturou se podobala dnešním teleskopům a satelitům. Některá z nich můžete kolem pobřeží Británie najít dodnes, hlavně v Denge poblíž Kentu. Jedno z největších měří 61 metrů a stojí v Maghtab na Maltě. Říká se mu také „ucho“. Zrcadlo odráží ženu obráceně, než by mělo.

iZdroj fotografie: Wepress News

Právě převrácení odrazu je mýtus, naši levou stranu vidíme na levé straně a pravou na pravé. Vzniká tak ovšem iluze, že je obraz obráceně. Pokud jste si problému s odrazem v zrcadle všimli, patříte mezi opravdu bystré jedince. Jestli jste měli s úkolem problém, možná je na čase zapracovat na sobě, a to třeba při řešení podobných zábavných úloh a hádanek.

Za jak dlouho jste na nesmysl přišli?

Zdroj: WepressNews
Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Zobrazit další články