Logické hádanky, které buď zvládnete na první dobrou, nebo probdíte noc ve snaze přijít na správné řešení

Udržovat si mozek v kondici pomocí nejrůznějších hádanek a kvízů je vždycky prospěšné. Nota bene v digitální době, která po nás chce té námahy stále méně a méně.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Naše dovednost nacházet věci je spojena s tím, jak si pamatujeme konkrétní předmět a co jsme v daný moment viděli, což potvrzuje i studie. Právě proto mohou následující hádanky otestovat vaše schopnosti týkající se objektů. A současně vás nepochybně pobaví. Což je další pozitivum, protože tak vytváří emoční vazbu. Spojením údaje s pozitivní či negativní emocí dochází k jeho mnohem silnějšímu zapamatování.

Ve světě tyčinek se sírou

Před vynálezem zápalek byl oheň rozděláván různými technikami, nejznámější je tření dřívek, případně křesání. První verze zápalek měla na hlavičce fosfor a tyto šly zapálit prudkým škrtnutím o jakýkoli drsný povrch – například podrážku. Trpěly ovšem jedním neduhem, a sice rizikem samovznícení. Roku 1848 pak profesor chemie Boettger vynalezl tzv. bezpečnostní zápalky. Přemístíte jednu sirku tak, aby příklad dával smysl?

iZdroj fotografie: Depositphotos

Existují i různé varianty zápalek, například krbové, které jsou silnější a dlouhé 20 centimetrů. Dále se vyrábí například impregnované voděodolné sirky nebo ty, které dovedou díky delší hlavičce vzdorovat větru. Tím, že se dají vyrobit v mnoha rozměrech, si našly místo i jako kuriozity nebo upomínkové předměty. Lze z nich také slepit nejrůznější modely a stavby, jde také o nejběžnější předmět používaný v makrofotografii pro udání měřítka.

Kulečníkové koule a řešení

Prapředek kulečníku se zrodil v Anglii již během 12. století, kdy docházelo k posouvání koulí po trávě směrem k brance. Za tou totiž ležela koule, do které bylo žádoucí se trefit – aby porazila kuželku. Tato historie se dodnes skrývá v anglickém názvu billiard, tedy koule a dvůr. Hra probíhala na panských sídlech na nízko střiženém trávníku. Teď ale zapomeňte na hole nebo tága a zkuste pomocí koulí vyřešit následující rovnici tak, aby byla správně.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jestli stále tápete ohledně zápalek, má úloha dokonce tři možnosti řešení. Z prostřední čárky čísla 8 se dá první znaménko změnit na plus (0 + 3 = 3). Nebo můžete poslední 3 změnit na 5, případně to samé provést s trojkou uprostřed. Mění se tak to, co od 8 odečítáte a co vám zůstává. Co se týče matematiky vyjádřené kulečníkovými koulemi, otočte devítku vzhůru nohama. Vyjde vám 6, což v součtu s 13 a 11 vyústí v kýžený výsledek 30.

Jak se vám dařilo v netypické matematice?

Zdroj: LiveScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Na herpes báječně zabírá i obklad z vaječné skořápky + dalších 6 tipů, jak se ho zbavit rychle a přírodní cestou
Události247.cz
Události247.cz
Prezidentské volby: Jak to, že Babiš už není favoritem? Může za to hned několik jasných věcí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Francouzský odstřelovač se během první světové války ukryl ve falešné koňské mrtvole vedle německých zákopů
adbz.cz
adbz.cz
Rostlina, kterou klíšťata k smrti nenávidí. Stačí ji usušit a zalít horkou vodou – domácí účinný repelent je na světě