Buďte mistři v kulečníku, snadno a rychle. Matematika vám pomůže dostat hru na další úroveň

Dynamický systém je systém, jehož stav se v čase mění a vyvíjí. Jedním z příkladů, které tohle splňují, je i kulečník.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Napětí v místnosti se dá krájet a šustění křídy na konci tága provází občasné napití hostů nebo potáhnutí z cigarety. Pak se hráč nakloní a pečlivě si tágo opře o ruku položenou na zeleném nebo modrém suknu. Několikrát posune tágo tam a zpátky, než provede závěrečný šťouch. V ideálním případě pošle do kapsy další kouli, nejlépe poslední, černou. Sklidí aplaus všech přítomných a třeba si i donese domů nějakou trofej.

Plné, půlky a několik tág

Bohužel většina her kulečníku rozhodně nekončí takto hladce, a to ani ty profesionální. Kulečník pochází z 15. století a jde stejně tak o hru proti protivníkovi, jako o prostou snahu porazit náhodu. Jenže co kdyby existovala matematická zákonitost? Co kdyby mohl mít hráč na své straně tajný návod, jak hrát lépe? Něco takového nejspíš opravdu existuje a zahrnuje to problematiku oněch dynamických systémů.

iZdroj fotografie: Pixabay

Dynamické systémy se časem mění a jsou kontrolovány konzistentními pravidly. Porozumění takovým zákonitostem dovoluje kalkulaci dráhy planet či růstu rostlin, ale umožňuje také ovládnout kulečníkový stůl. V jeho případě je tvar tím, co rozděluje hru na jednoduchou nebo nemožnou. Čtverec a obdélník jsou ty nejjednodušší tvary. Platí v nich totiž, že úhel dopadu rovná se úhel odrazu, takže koule, která narazí do okraje, bude pokračovat pod stejným úhlem.

Předvídatelnost znamená kontrolu

Z těchto zákonitostí vycházejících z tvaru lze kalkulovat, co nastane po konkrétním úderu. Problémy přicházejí při střetu s koulemi, protože kruh je mnohem komplexnější tvar. Jakmile se předvídatelná dráha koule setká po rovné hraně s další koulí, šance na predikci rapidně klesá. Stejně je tomu v momentě, kdy na hrací ploše přibývají další prvky. Pozornost věnovaná této prosté geometrii vám může při hře velmi pomoci.

iZdroj fotografie: Pixabay

Samozřejmě k tomu ale nedojde přes noc. Vynikající hráči se ostatně málokdy považují za vynikající matematiky. Stovky absolvovaných her a cvičení jim ale pomohly natrénovat správný způsob vnímání herní plochy. Jejich hra probíhá na stejném principu – zákony jsou totožné – ovšem jejich přístup je mnohem praktičtější. Netráví rozhodně dny u tabulí s nákresy, ale zkouší a zkouší, až jsou schopni vidět budoucí dráhy s velkou přesností.

Zdroj: PopularMechanics

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Zobrazit další články