Sociální sítě jsou přímo studnicí obrázků s optickými klamy a dalšími efekty. Tento na první pohled jednoduchý snímek dvojice u břehu jezera je jedním z nich.
Jejich popularita roste s každým dalším sdílením, které se děje doslova ve vlnách. A ruku v ruce jde testování vaší vizuální pozornosti a postřehu. V tomto případě jde o zdánlivě starou fotografii. Zády ke kameře stojí pár hledící na hladinu jezera. Poměrně zvláštní je ale tvar stromu, který vyrůstá vedle nich a snímek shora doslova rámuje. Současně vytváří atmosféru podivné romantiky i plíživé temnoty. Jako by se snažil něco sdělit.
Copak se nám tu schovává?
I když se to může zdát podivné, na tomto obrázku jsou totiž ve skutečnosti tři lidé. Toho třetího máte šanci najít právě tehdy, když vnímáte detaily a zároveň berete v potaz celek tohoto obrázku. Možná se nejedná úplně o člověka a je to jen hra odstínů a čar. Stejně jako lidé prochází i jezera několika stupni vývoje, a jakmile jsou jednou zformována, dále mění svůj tvar a povahu. Podobně jako lidé mají tedy něco jako dětství, dospělost, stáří a smrt.
Všechna jezera na světě jsou buď otevřená, nebo uzavřená. Pokud voda odtéká skrze řeku nebo jiný vývod, pak je otevřené. Otevřená jsou všechna sladkovodní jezera. Pokud ale voda odchází jen prostřednictvím odparu, jedná se o jezero uzavřené, ta jsou obvykle slanější. Je to z toho důvodu, že se odpaří jen voda, ale sůl zůstane na místě, takže jen přibývá. Největší slané jezero v USA je Velké solné jezero ve státě Utah s rozlohou 4 400 km čtverečných.
Několik jezerních nej
Nejníže položené jezero světa je Mrtvé moře na hranici Jordánska a Izraele. Jeho hladina leží 418 metrů pod hladinou moře. Naopak nejvýše na světě je Ojos de Salado na hranici mezi Chile a Argentinou ve výšce 6 390 metrů nad mořem. Nejhlubší jezero světa je sibiřský Bajkal v Rusku. Nejhlubší bod této vodní plochy je v hloubce 1 637 metrů. Nejdelším jezerem je Tanganika v Africe s délkou 660 kilometrů, které je také druhým nejhlubším.
Velká jezera ve Spojených státech a Kanadě zahrnují celkem 5 jezerních ploch a obsahují 21 % světových zásob sladké vody. Největší z nich je Hořejší jezero, které je s plochou 82 000 kilometrů čtverečných největším povrchem ze všech sladkovodních jezer na planetě. Finsku se také přezdívá „země tisíce jezer“ a rozhodně je to titul oprávněný. V této zemi totiž najdete více jak 187 000 jezerních ploch. Překonává ho ale Kanada, která jich má přes 2 miliony.
Řešení a další zajímavosti
Pokud se stále nedokážete dopátrat řešení jezerního rébusu, už vás nebudeme trápit. Třetí osoba je totiž dítě tvořené hlavně větvemi stromu, nakreslené jako ležící s nožičkami na kraji. Celá Země obsahuje asi 117 milionů jezer, která pokrývají 3,7 % povrchu pevniny. Většina jich je přitom relativně malá – 90 milionů z nich nemá větší plochu než 2 fotbalová hřiště. Bývají také dost nízko položená, 85 % jich leží méně než 500 metrů nad hladinou moře.
Nauka o jezerech je limnologie a v zásadě existují 3 základní způsoby klasifikace jezer. Podle toho, kolik obsahuje živin, jaké vodní poměry v něm panují a jaké druhy ryb v něm žijí. Když už je řeč o rybách, největší jezerní rybou je jeseter, který dorůstá velikosti až 6 metrů a váhy přes 680 kilogramů.