Optická hádanka, kterou vyřešilo jen 6 % lidí: Na obrázku je nesmysl, bez značné inteligence ho ale neodhalíte

Domácí štěstí je trochu abstraktní pojem, přesto se na něj každá generace i období snažily najít univerzálně použitelnou odpověď. A někdy šlo o docela bizarní postupy.

i Zdroj fotografie: Ondřej Štěpánek, pro Vědaživě
                   

Jaký byl v minulých dobách recept na ono „domácí štěstí“ a rodinnou pohodu? Pojetí manželství, ať už tradičně, nebo zákonem, se během historie dosti měnilo. Například v Čechách byly civilní sňatky zavedeny teprve někdy před 150 lety. Ještě předtím platilo výlučně to, že muž je živitelem rodiny, kterému je žena ve všem poslušná, a tedy i po všech stránkách podřízená. Tento stav změnil až Všeobecný občanský zákoník vydaný roku 1811.

Smluvní stanovení

Tento dokument vymezil v rodinné oblasti veškeré povinné kroky k uzavření sňatku. Stejně tak stanovil jeho překážky a možné příčiny pro rozvod od stolu či lože. Na rozdíl od dřívějších dob hlavně nahlížel na manželství jako společenskou smlouvu. Tedy vztah, kdy mají obě strany jasně vymezené role, práva i povinnosti. Bez významu nebyl ani toleranční patent Josefa II. z roku 1781. Zaměřte pozornost na scénu rodinného jídla. Kdepak se nám schovává něco podivného?

iZdroj fotografie: Ondřej Štěpánek, pro Vědaživě

Zmíněný dokument otevřel dveře sňatkům mezi katolíky a evangelíky. Církev ale byla proti, obrat se odehrál až ve 20. století. Nekatolická strana byla omezena podpisem souhlasu s katolickou výchovou dětí. Až do zavedení civilního sňatku měla všechny přípravy vždy v rukou církev. Snoubenci tedy museli vše uzavírat v kostele a za asistence katolického kněze. Absolvovali také rozhovory o účelech manželství, museli prokázat i základy katechismu a zpovídat se.

Byl by z vás dobrý detektiv? Jen člověk s okem orla dokáže na tomto obrázku najít chybu

Církevní role

Tento model stále funguje na vesnicích například na jižní Moravě. Pravdou však je, že se takové postupy často stávají zdrojem pobavení jak v rodinách, tak u samotných kněží. Nejde o posměch, spíše o nadhled. Náboženské znalosti byly už tehdy chabé. Ačkoli bylo náboženství součástí školních osnov, později si lidé vybavili leda základní modlitby. Pokud stále tápete a nemůžete nic najít, muž u stolu má odlišné tvary skel brýlí.

iZdroj fotografie: Ondřej Štěpánek, pro Vědaživě

Přes veškeré vzletné fráze byla žena v manželství efektivním tlumičem „přirozených manželových vášní“. Kdykoli se pak řešily případné problémy, byla otázka na ženu, zda sama nezavdala příčinu. Drobného detailu na mužových brýlích si všimne málokdo. Ať už se vám to podařilo, nebo jste nebyli úspěšní, neváhejte vyzkoušet i další optické a logické hádanky, nastartujete své myšlení a zároveň se pobavíte.

Jak rychle jste detail odhalili?

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Zobrazit další články