Jak je na tom váš postřeh a vnímání? 9 z 10 lidí nedokáže na tomto obrázku zachytit brouka. Dokážete to vy?

Na obrázku níže v článku nedovede devět z deseti lidí najít brouka. Nelze říct, že je to jednoduchý úkol.

i Zdroj fotografie: Stencil Photos
                   

Brouci jsou součástí téměř každého ekosystému na naší planetě. Tato skupina zahrnuje několik nejoblíbenějších brouků, stejně jako ty nejhorší škůdce. Jde o nejrozsáhlejší řád hmyzu a největší skupinu žijících organismů, která je vědě známá. Dokonce i při započítání rostlin je jeden z každých 5 známých organismů na světě brouk. Vědci dosud popsali přes 350 000 druhů a mnoho jich ještě na klasifikaci čeká.

Druhy, které najdete naprosto všude

Podle některých odhadů jich na Zemi může žít celkem víc jak 3 miliony druhů. Dají se najít prakticky kdekoli od pólu k pólu, což potvrzuje entomolog Stephen Marshall. Obývají jak pevninu, tak sladkovodní prostředí. Pohybují se od lesů po trávu, od pouští po tundry a jsou jak na plážích, tak na nejvyšších vrcholcích hor. Dokonce je objevíte i na těch nejodlehlejších ostrovech. Najdete na obrázku skrytého brouka, nebo vám všechno splývá?

Britskému genetikovi (a ateistovi) J. B. S. Haldanovi je připisován výrok, že „Bůh musí mít brouky ve zvláštní oblibě.“ Možná to je důvod jejich početnosti a přítomnosti v doslova každém koutu planety, které říkáme Země. Jednou z vlastností, která jejich rozeznávání opravdu usnadňuje, jsou jejich tvrzené krovky. Ty slouží jako brnění chránící mnohem citlivější křídla a také měkké bříško pod nimi.

Od milimetrů po centimetry

Jak se dá očekávat od tak početného druhu, najdete tu jedince od mikroskopických po skutečně gigantické. Nejkratší brouci na světě měří jen asi 1 milimetr a jedná se o rodinu Ptilidae. Skutečně nejmenším ze všech druhů je ovšem mravenčí brouk Nanosella fungi, který dosahuje velikosti pouze 0,25 milimetru a váží pouhé 0,4 miligramy. Na druhé straně spektra je pak brouk Goliathus. Pokud stále tápete, tady máte brouka vyznačeného.

iZdroj fotografie: Stencil Photos

Goliathus goliathus dosahuje u největších jedinců až 100 gramů váhy. Nejdelší brouk dlí v Jižní Americe, jmenuje se příznačně Titanus giganteus a může dosahovat velikosti až 20 centimetrů. Pouze malá část brouků se dá považovat za škůdce, většina jich nikdy nezpůsobila žádné problémy. Jen částky investované zahrádkáři na feromony japonských brouků jsou vyšší než HPD některých menších zemí světa.

Jak jste si vedli v testu, našli jste brouka?

Zdroj: ScienceNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Zobrazit další články