Usínat u televize je to největší zlo. Češi se dobrovolně ničí, na západě už tuto praxi dávno neaplikují

Večerní vystavení se modrému světlu může velmi snadno narušit celý váš spánkový režim. Existují i další negativní dopady, ne tak očividné, přesto škodlivé.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Trápí-li vás už delší dobu potíže se spánkem, není dle Dr. Daniela Bubnise nikdy pozdě na to revidovat své návyky, a situaci tak vylepšit. Prvním krokem je zdržet se před samotným odchodem na lože pohledu na jakékoli obrazovky. Ano, v digitálním věku, kdy máme všude plno tabletů, notebooků, monitorů a telefonů je to opravdu oříšek. Další opatření znamená snížit v ložnici teplotu a také se už od pozdního odpoledne vyhnout veškerému kofeinu.

Spánek ve světle jako největší zlo

Stejně podstatná je pak dostatečná tma v místnosti, kde spíte. A proč je vlastně tak špatné spát ve světle monitorů? Badatelé zabývající se spánkovým režimem zjistili, že světelné prostředí nejen likviduje samotný spánkový režim, ale ohrožuje také zdraví kardiovaskulárního systému. To vám může po delší době zcela rozhodit metabolismus organismu. Ohrozíte tím funkce jako glukózovou toleranci a inzulinovou rezistenci.

Světlo obecně říká mozku, že má z nějakého důvodu zůstat vzhůru. Tmu naopak vnímá jako znamení, že je načase „vypnout“ většinu svých funkcí a odpočívat. Světelné paprsky vám aktivují sympatický nervový systém a celkově zvyšují srdeční frekvenci. To je faktor přispívající k tomu, že můžete svůj den začít mnohem snadněji. V noci ale přebírá kontrolu parasympatický nervový systém, který je naopak velkým zastáncem celkového odpočinku.

Ložnici si opravdu zatemněte

Ve stejnou dobu začíná v mozku také produkce melatoninu, onoho tolik skloňovaného spánkového hormonu. Ten tělu sděluje, že je čas odpočinku, když je kolem tma. Jakmile se stále vystavujete světlu, bráníte produkci melatoninu a narušujete si tak zcela přirozený spánkový režim. Nevypadá to nijak rizikově, dlouhodobě to ale vede k mnoha zdravotním problémům. A když usnete u televize nebo jiného zdroje světla, brání to kvalitnímu spánku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Potvrdily to i výsledky bádání, dle kterého i mírné osvětlení stačí ke zrychlení tepu a aktivaci sympatického nervového systému. I minimální světlo vás tak „vyhodí“ ze spánkového nastavení. Co to znamená v praxi? Abyste zlepšili kvalitu svého nočního odpočinku, co nejvíce si ložnici zatemněte. „Pečlivé vyhnutí se jakémukoli světlu během spánku může velmi prospět vašemu kardiometabolickému zdraví,“ říká závěr zmiňované studie.

Eliminace světelných zdrojů

Spojení s metabolismem plyne ze skutečnosti, že právě nedostatek spánku může hrát roli velmi rizikového faktoru při rozvoji cukrovky i srdečních chorob. „Postupná redukce světla a jeho úplné vyloučení vede často k lepšímu spánku,“ zjistil spánkový expert Nilong Vyas. Pokud chcete praktické tipy, tady je několik možností:

iZdroj fotografie: Depositphotos
  • Neusínejte u televize ani u monitoru.
  • Vypněte veškerá zařízení a nástroje, které svítí.
  • Opatřete si kvalitní zatemňovací závěsy nebo folii na okna.
  • Používejte oční masku.
  • Vyhněte se hlavně bílému a modrému světlu. Hnědé, žluté a červené barevné spektrum není pro mozek a organismus tolik agresivní.
  • Potřebujete-li opravdu nutně světlo, například kvůli nočnímu močení, investujte do světla citlivého na pohyb. To se pak spustí, když vstanete a vydáte se na cestu.

Kolik světla máte v noci v ložnici?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Zobrazit další články