Test logického myšlení: Něco tu nedává smysl, téměř nikdo ale neví co. Nesmysl na obrázku je téměř nemožné odhalit

Přesun člověk od lovu a sběru k zemědělství byl možná největším zlomem v historii našeho vývoje. A lidé se stále snaží zemi vytěžit nějak efektivněji.

Vizuální výzva s vraty na venkově i Zdroj fotografie: JagranJosh
                   

V poslední době se rozvíjí krom jiných trendů také vertikální farmy podporované navíc umělou inteligencí. Toto zařízení poskytne na ploše jediného hektaru tolik úrody, co zvládne jedna běžná farma o mnohonásobně větší rozloze. Dle současných odhadů bude v roce 2050 nutno živit asi o 2 miliardy víc lidí, než je tomu dnes. Tradiční zemědělská půda nám ovšem příliš nenaroste. Je tedy nutné hledat způsoby, jak to, co máme, využít efektivněji. A farmařit jinak.

Možnosti vertikálních farem

Naději nabízí právě vertikální farmaření, které je schopno na stejné rozloze vygenerovat potravu srovnatelnou s klasickou farmou. Není to ovšem jediná výhoda tohoto mechanismu. Vertikální farmy amerického start-upu Plenty přitáhly dokonce investice šéfa Googlu Erica Schmida, Jeffa Bezose z Amazonu nebo japonský holding SoftBank. Dohromady šlo asi o 400 milionů dolarů, tedy 8,6 miliardy Kč. Teď se pozorně podívejte na tuto optickou hádanku. Co je na vrátcích špatně?

iZdroj fotografie: JagranJosh

Úspora plochy se v takovém případě zdá skoro neuvěřitelná. Vertikální farma totiž zabere jen cca 0,8 hektaru, je však schopná produkovat objem farmy o velikosti 291 hektarů. Dalším obrovským plusem je celková robotizace a využití umělé inteligence. Systémy se tak postarají o adekvátní osvětlení, teplotu i zalévání. Přirozené světlo nahradí LED panely, celý systém má být také velmi úsporný, pokud jde o vodu. Ta může být v budoucnu dalším problémem.

Jen vy dokážete zachránit farmáře: Jediné, co je k tomu potřeba, je logika. Jste na to dostatečně chytří?

Pěstování uvnitř měst

Podobným trendem je také vnitroměstské farmaření. Konkrétně jde o obsazování dlouhodobě opuštěných budov. Uvnitř hal a bývalých továren tak vznikají rozsáhlé zahrady. Zeleň obsazuje skoro každou dostupnou plochu a šplhá i vertikálně. Hospodaří tu komunity a svou zahrádku si zde může pronajmout a ošetřovat prakticky každý. Kromě pěstování jde i o krásné místo pro studium, pořádání přednášek nebo workshopů. S petlicí v místě pantů ta vrata neotevřete.

iZdroj fotografie: JagranJosh

Jak je vidět, nedostatek prostoru není jedinou výzvou, kterou nám budoucnost klade. Technologie ovšem běží vysokým tempem vpřed, tak snad to nějak zvládneme. Tato obrázková úloha vyžadovala především zapojení logiky a samozřejmě také všímavosti a citu pro detail. Pokud potřebujete tyto dovednosti ještě trochu potrénovat, pusťte se i do dalších vizuálních výzev.

Jak rychle jste na chybu přišli?

Zdroj: JagranJosh
Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Zobrazit další články