Vědci konečně zjistili, proč covid-19 poškozuje srdce. Výsledky výzkumu mohou zefektivnit léčbu nemoci

Nová studie zjistila, proč koronavirus napadá a poškozuje srdce. Zodpověděla tak dlouhodobou palčivou otázku ohledně záhadných následků prodělání této infekce.

i Zdroj fotografie: Pxhere
                   

Během celé pandemie covidu 19 se lidé s vážným průběhem této nemoci setkali krom jiných potíží se srdečními problémy. Ti s chronickými chorobami jsou pro infekci ve velkém riziku těžkého průběhu. Zprávy o abnormálním srdečním rytmu a dalších projevech byly zcela běžné i u pacientů, kteří dříve žádné tyto problémy neměli. S akutním covidem ale vyplavaly na povrch a zhoršily se. Podrobnosti rozebírá profesor Kory Lavine.

Důvod komplikací dosud unikal

Lékařům bylo jasné, že se toto při covidu děje, přesná příčina a mechanismus však zůstávaly záhadou. Vědci si nebyli hlavně jistí, zda jsou srdeční symptomy důsledkem vážné infekce, jak na ni tělo reaguje, nebo jestli částice viru cíleně útočí na srdeční buňky. Ve studii publikované v časopise Journal of the American College of Cardiology pak konečně odkryli nepolapitelný mechanismus stojící za tímto konkrétním problémem.

iZdroj fotografie: Pxhere

Virus vstupuje přímo do srdečních buněk a replikuje se v nich, což vede k jejich vážnému narušení a smrti. Toto poškození ovlivňuje stahování srdečního svalu a vede k vážným komplikacím během nemoci i dlouhodobým následkům. „Naše studie je jedinečná, protože jasně ukazuje, že pokud u pacienta s covidem 19 vzniknou srdeční problémy, virus se soustředí přímo na srdce, konkrétně na svalové buňky,“ upřesňuje Kory Lavine.

Infekce není prvním důvodem poškození srdce

„Infekce může být druhá v pořadí, pokud jde o problémy způsobené virem, ale sama o sobě není původní příčinou zranění.“ Studie začala pitvami covidových pacientů, u kterých se projevila silná myokarditida. Čtyřem byly odebrány vzorky srdečních buněk, zda se do nich dostal koronavirus. Rozbor v nich nalezl částice viru včetně typického proteinu s hákem a také kapsle, které obklopují jeho genom.

iZdroj fotografie: Pxhere

Tento výzkum je velmi důležitý pro porozumění tomu, jak covid-19 poškozuje lidské srdce, jenže metoda může mít i další využití. Konkrétně naklonované buňky srdečního svalu se mohou velmi hodit pro další výzkumy viru a tvorbu nových, efektivnějších metodik terapie. Do té doby mají vědci zprávu pro všechny včetně mladých lidí. I u nich, pokud mají byť drobné srdeční problémy, se mohou objevit vážnější a omezit jejich pohybovou kapacitu.

Trápí vás nějaké chronické srdeční problémy?

Zdroj: IFLScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Tomáš Vaculík
Autor článku

Tomáš Vaculík

Zobrazit další články