Žena byla infikovaná koronavirem neuvěřitelných 335 dní. Jak takové případy nahrávají vzniku nových variant?

Poslední 2 roky se ve světě nemluví skoro o ničem jiném než o nemoci covid-19. Mnoho lidí ji zlehčovalo, dokud covidem neonemocněl někdo z jejich blízkých.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Žena, která porazila rakovinu, se nakazila novým koronavirem a podle vědců ho v těle měla téměř rok. To je nejdéle za historii tohoto onemocnění, většinou jsou totiž po pár týdnech výsledky negativní. Žena měla po celý rok pozitivní testy a nikdo nevěděl, jak je možné, že u ní nemoc covid-19 pořád přetrvává. Myslela si, že už se jí nikdy nezbaví, ale naštěstí jí po necelém roce konečně vyšel negativní test.

Dlouhý a náročný průběh nemoci

Sedmačtyřicetiletá žena byla poprvé hospitalizována s nemocí covid-19 na jaře roku 2020 v National Institutes of Health v Marylandu. Její infekce trvala neuvěřitelných 335 dní a pokaždé, když ji testovali, byl výsledek pozitivní. Také ji neustále doprovázely příznaky a dopadlo to tak, že musela být i doma napojená na kyslíku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nechápali to ani lékaři

Její testy sice neustále ukazovaly pozitivní výsledky, ale hladiny virových částic v jejím těle byly po měsíci sotva zjistitelné. V březnu 2021 ale tato hodnota opět vzrostla. Vědci porovnávali vzorky odebrané během původní infekce s těmi novými a zjistili, že virus je naprosto stejný. Jinak řečeno, žena nebyla znovu infikována, ale v jejím těle byl ten samý virus přítomný po celou dobu od původního nakažení.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Je to nový rekord

Koronavirus pravděpodobně zůstával v těle ženy tak dlouho, protože měla narušený imunitní systém kvůli předchozí léčbě rakoviny, konkrétně lymfomu, který napadá právě určité imunitní buňky. Asi před třemi lety podstoupila léčbu, díky níž svůj boj s rakovinou vyhrála. Bohužel byl zároveň oslaben její imunitní systém tím, že v jejím těle byly zničeny téměř všechny buňky zodpovědné za tvorbu protilátek, tzv. B-lymfocyty.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Celkově 335 dní – to je nový rekord, tak dlouho ještě podle dosavadních záznamů koronavirus v lidském těle nepřebýval. Dřívější rekord v délce nakažení byl 70 dní, což se stalo u muže s leukémií ve Washingtonu. Dá se vlastně říct, že když je u člověka oslabený imunitní systém, dokáže u něj koronavirus přebývat mnohem déle než normálně. Žena si naštěstí může oddechnout, protože v dubnu jí konečně vyšel negativní test a nyní je naprosto zdravá.

Prodělali jste již nemoc covid-19? Jak dlouho vás potrápila?

Zdroj: LiveScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Zobrazit další články