Pustit na sebe po náročném dnu proud vody ze sprchy je velmi příjemné, přesto bychom to s hygienou neměli přehánět.
V první řadě na tuto otázku neexistuje jedna správná odpověď, jde spíše o spektrum několika správných odpovědí. Nejčastěji se lidé v dnešní době sprchují jednou až dvakrát denně. Tato frekvence samozřejmě záleží na osobních preferencích a také na tom, jak jejich kůže reaguje na pravidelné kropení vodou. Dalšími faktory jsou také správně zvolená teplota a doba strávená mytím.
Žádné horké rochnění
Doporučuje se nastavit si proud vlažné vody a strávit ve sprše maximálně 10–15 minut. Dlouhá a horká sprcha totiž vysušuje naši kůži. Samozřejmě pokud to ta vaše snáší dobře, pak není problém zůstat pod proudem vody trochu déle. Protože jsme každý v tomto ohledu trochu jiný, je i sprchová rutina odlišná. Například pokud se v práci zašpiníte nebo pravidelně cvičíte, takže jste hodně zpocení, potřebujete se opláchnout častěji.
Lidská kůže je bariérou mezi vnitřním prostředím a čímkoli vně těla. Z toho vyplývá, že právě kůže zachytává z okolí obrovské množství špíny včetně škodlivin. Absence hygieny se dá poznat už během jednoho dne, při náročných podmínkách ještě rychleji. Na povrchu pokožky zůstávají mrtvé kožní buňky, prach z městského prostředí a také přirozená mastnota, kterou tělo vylučuje. Tohle nevytvoří ochranný štít, ale podráždění, případně rovnou infekci.
Přílišné sprchování?
Sprcha naše tělo namočí, jenže vodu pak odstraníme. A jakkoli prapodivně to může znít, při tomto procesu zbavujeme kůži její vlhkosti. Takže pokud trpíte na suchou pokožku, častému sprchování se rozhodně vyhněte. Další role kůže je imunitní, krom mastnoty produkuje peptidy, které bojují s infekcemi. A všechny tyto kožní produkty spláchne každá ze sprch, kterou si lidé dopřejí. Ačkoli při sprše vlažnější vodou není tento zásah do přirozeného prostředí tak kritický.
Nakonec není zásadní sledovat přesný počet sprch za týden nebo se řídit tím, co dělají všichni ostatní. Klíčové je udržovat vhodný stupeň vlastní čistoty a vlhkosti pokožky. K tomu mohou pomoci krémy, zvlhčovače a další prostředky. Celé kouzlo je zkrátka v poznání, co potřebuje konkrétně vaše tělo, jak reaguje na různé frekvence sprchování, pak můžete najít ideální nastavení. Nezabývejte se rytmem ostatních, mějte starost o ten svůj.