Jak vyřešit všechny problémy se spánkem pomocí vědy – už žádné převalování a únava

Vědci ukazují způsoby, jak můžete odstranit své časté problémy s usínáním pomocí změny pozice, ve které spíte. Máte-li spánek rádi, určitě takový návod uvítáte.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Nejen, že tím můžete odstranit mnohé zdravotní problémy, které váš sužují, správná pozice spánku totiž funguje i jako prevence jejich návratu, případně dalších potíží. Ve spánku si vaše tělo potřebuje odpočinout a nabrat sílu na další den. Kvalitní spánek je tudíž klíčový, a jeho absence může dramaticky ovlivnit celý váš život. Bohužel žijeme ve velmi hektické době, která klidu moc nepřeje. A mnoho lidí tak trápí spánkové problémy. Řešení popisuje i lékařský poradce Nick Villalobos, MD.

Univerzální řešení?

Vědci jsou toho názoru, že neexistuje spánkový problém, který by se nedal vyřešit. Ve většině případů jsou potřebné změny snadné – jiná pozice, polštáře nebo teplota v místnosti. Právě pozice těla může mít na kvalitu spánku obrovský dopad. Pokud vás bolí rameno, vyhněte se spánku na boku. Ležte na zádech a pod bolavé rameno si dejte malý polštářek. Další, větší polštář obejměte, což udrží vaše ramena ve správných úhlech.

Záda a krční páteř

Při bolestech krční páteře bude potřeba změnit polštář. Měňte ho přinejmenším jednou za dva roky. Hodně lidí také uvádí, že latexové jsou ty nejpohodlnější. Jestli vás trápí bolest zad, existují tři nejpohodlnější pozice, které vám spolehlivě uleví.

iZdroj fotografie: Depositphotos
  • Spíte-li na zádech, dejte si polštář pod kolena a pod záda malý srolovaný ručník.
  • Jste-li zvyklí spát na boku, měli byste umístit polštář mezi nohy a lehce je zvednout.
  • V případě obliby spánku na břiše si dejte polštář pod pánev a břicho.

Problémy se samotným usnutím

Jedním z nejčastějších problémů je samotné usínání a stojí za tím hodně důvodů. Stres, těžké jídlo na noc, špatné podmínky pro spánek a podobně. Pokud vás trápí právě tohle, tady je pár tipů:

  • Stanovte si rutinu před odchodem na lože. Například čtení knihy, procházku a hlavně vypnutí veškeré elektroniky. Neuškodí šálek uklidňujícího čaje.
  • Během odpoledne se vyhněte kofeinu v jakékoli podobě.
  • Pokud se věnujete cvičení, dopřejte si ho ráno, nikoli během večera.

Neschopnost udržet se ve spánku

  • Před odchodem na lože nepijte alkohol.
  • Ujistěte se, že vaše ložnice není příliš horká. Ideální teplota pro klidný spánek je asi 15,5–21 stupňů Celsia.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Problémy s probouzením

Potíže s probouzením mají jednoduché řešení. Vědci tomu říkají „společenská pásmová nemoc“, což je rozdíl mezi pracovními a volnými dny, neboli společenský a biologický čas. Jediné, co musíte provést, je mít nastavený budík každý den na stejnou dobu, aby si tělo zvyklo na probuzení v konkrétní hodinu.

Chrápání, křeče, pálení žáhy

Prevencí nočního pálení žáhy je zvednutá hlava, případně spánek na levém boku, což je lepší pozice pro žaludek. Chrápání může být důsledkem konzumace alkoholu, léků, kouření, váhy těla či ucpaného nosu. Zkuste spát na boku místo na zádech. Kromě toho použijte ještě polštář navíc, abyste zvedli svůj trup. Křeče v nohou dovedou být velmi nepříjemné, nicméně většinou jde jen o projev stresu nebo dehydratace.

Pokud se s nimi setkáte, natáhněte pořádně lýtkový sval, zakruťte chodidlem a namasírujte ho. Případně se trochu projděte. Jako prevenci dbejte na dostatek vody během dne a omezte alkohol a kofein. Jestli spíte na zádech, dejte si pod nohy polštář, aby palce mířily nahoru. Pokud na břiše, nechte chodidla mimo postel.

Jaké spánkové problémy trápí vás?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Zobrazit další články