Smích ulevuje od bolesti, vědecky prokázáno

Smích je velice zajímavý fenomén, když se nad tím zamyslíte. Samozřejmě ho v nás vyvolá něco vtipného, má však i svůj skrytý význam.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Proč na humor odpovídáme právě projevem smíchu? Proč se jen neusmějeme a neřekneme, že to či ono je zkrátka vtipné? Lidé přitom nejsou jediní tvorové, kteří se smějí – velké opice mají obdobnou reakci, pokud shledají, že je něco pobaví. To znamená, že smích jako reakce je poměrně stará věc, jenže jaký je jeho účel? Někteří vědci se domnívají, že jde o společenskou konvenci a že si touto reakcí zlepšujeme reakci ostatních na nás samotné.

Realita smíchu je hlubší

Jenže tohle všechno jsou jen následky. Otázkou je, jak se smích rodí a jak funguje. Jaké jsou fyziologické základy pro smích a proč se díky němu cítíme tak dobře? Vědci zatím dospěli k závěru, že to má spojitost s endorfiny, které jsou zase úzce spojeny s bolestí. Společenský smích je propojen se zvýšeným prahem bolesti. Endorfiny jsou opiáty, chemikálie, které produkuje naše vlastní tělo a které dokážou bolest potlačit.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jejich druhou funkcí je vytváření pocitů odměny. Bohužel jsou omezeny jen na centrální nervovou soustavu a nepřekračují hematoencefalickou bariéru. To znamená, že je velmi obtížné měřit endogenní hladiny endorfinů v organismu, protože většina lidí odmítne nechat si v zájmu vědy vrtat do páteře. Ale i na to máme řešení. Endorfiny, hlavně beta-endorfiny, regulují naši reakci na bolestivé podněty.

Smíchem proti tělesné nepohodě

To znamená, že lze měřit hladinu endorfinů v krvi nepřímo, podle reakce na bolest. Není to ideální způsob, ale můžeme si tak udělat nějaký obrázek. Nejlepší smích se vyskytuje ve skupinách, protože o samotě se obvykle člověk nesměje tak intenzivně, i když se třeba dívá na něco opravdu vtipného. Hypotéza je, že hladina endorfinů je po smíchu zvýšená, tudíž tito lidé budou mít taky vyšší práh bolesti než normálně.

iZdroj fotografie: Pixabay

A podle experimentů se zdá, že to tak opravdu funguje. Smích uvolňuje tyto hormony a ty potlačují bolest a zvyšují práh její tolerance. Samozřejmě to není zcela jisté, protože – opět – nemáme přímé měření hladiny, pozorujeme jen projevy přítomnosti hormonů. Vypadá to ale, že tento mechanismus by se dal použít v medicíně a například komediální videa by mohla trochu ulevit pacientům v nepříjemných situacích.

Zdroj: Scientificamerican

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Zobrazit další články