Jen 4 lidé ze 100 dokáží na tomto obrázku najít chybu: Zařadíte se mezi chytré jedince, nebo pohoříte?

Světová populace se neustále rozrůstá a nedávno jsme překročili hranici 8 miliard. Neuvěřitelné číslo. Nové prognózy však naznačují zastavení v příštích dekádách.

i Zdroj fotografie: Ondřej Štěpánek, pro Vědaživě
                   

Neměli bychom tak dosáhnout původně očekávaného milníku 11 miliard lidí. Na růst upozorňují experti už dlouhá desetiletí, hlavně na problémy s ním teď a v budoucnu spojené. Podle zprávy OSN z roku 2019 mělo na počátku 22. století obývat planetu Zemi cca 11 miliard lidí. Tyto a další predikce samozřejmě vzbuzují obavy, protože takové množství lidí spotřebuje obrovské množství potravin i dalších zdrojů. Jde tedy o to najít způsoby přežití a uživení.

Změna pohledu

Dle nejnovějších verzí bude ale trend odlišný. Celkem nedávno jsme překročili 8 miliard, růst je ale už jen velmi pomalý i poměrně krátkodobý. Statistik tohoto typu se navíc objevilo více, nejde tudíž jen o anomálii. Naopak je to výrazná změna ve vnímání potenciální budoucnosti lidského druhu. Dle nových modelů se počet lidí bude dále zvyšovat do roku 2050, kdy nás bude asi 8,6 miliard. Na obrázku je jich jen pár, ale odhalíte, co je na něm opravdu špatně?

iZdroj fotografie: Ondřej Štěpánek, pro Vědaživě

Nedojde-li k něčemu skutečně nečekanému, měla by populace po tomto datu začít naopak klesat. V roce 2100 se tak máme dostat „jen“ na 6 miliard. Dle vědců jde o dobrou i špatnou zprávu současně. Klesající počet lidí samozřejmě sníží tlak na zdroje i životní prostředí jako celek. Některé dnes tak překotně řešené problémy se tudíž stanou mnohem méně palčivými. Je však jasné, že populační exploze není jedinou potíží, které čelíme.

Populace, která stárne všude

Obrovským problémem je totiž pokračující stárnutí populace. To je rostoucí zátěží pro sociální systémy prakticky jakéhokoli státu. Momentální predikce navazují na dřívější výzkumy provedené Římským klubem v roce 1972. Ty varovaly před „populační explozí“. Dnešní pohled vidí dvě možnosti. Když se nezmění chování, bude nás do roku 2050 asi 9 miliard s čekaným poklesem v roce 2100. Všimněte si stínů, které jsou na obrázku zcela pomíchané.

iZdroj fotografie: Ondřej Štěpánek, pro Vědaživě

Pak je tu ještě optimističtější verze vývoje. Vlády investují více prostředků do vzdělávání i ekologie, takže růst populace se zmírní. V polovině století půjde o 8,5 miliardy, do roku 2100 už jen o 6 miliard. Tato vizuální hádanka určitě pořádně potrápila nejednoho z vás. Pokud máte pocit, že by se vám hodilo ještě trochu své kognitivní funkce pocvičit, řešení dalších podobných úloh je ideálním způsobem.

Jak rychle jste na řešení přišli?

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Zobrazit další články