Čech otestoval prototyp padáku skokem z Eiffelovy věže, za 5 sekund byl po smrti

Někdy může touha po úspěchu donutit lidi k riskantním činům, které je mohou stát život. A přesně takový scénář nastal v příběhu Francoise Reichelta.

Franz Reichelt i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Franz Karl Reichelt nebo také François Reichel se do historie zapsal jako průkopník parašutismu. Jeho vášeň a touha po úspěchu ho však nakonec stála život. Narodil se 16. října roku 1878 Štětí, v té době ještě na území Rakouska-Uherska. Po studiu se rozhodl přestěhovat do Paříže a v roce 1909 získal francouzské občanství. Když se dozvěděl o finanční odměně nabízené Aéro-Club de France za sestrojení funkčního padáku, rázem bylo rozhodnuto o tom, čemu zasvětí zbytek svého života. 

Létající krejčí

Reichelt, původem z České republiky, se usadil v Paříži ve svých dvaceti letech, sníc o lepším životě. Zde si otevřel krejčovskou dílnu, která se zaměřovala především na zahraniční klientelu. Jeho profesní dráha se ale stala méně známou než jeho pokusy v oblasti parašutismu. Jeho posedlost létáním ho dohnala k myšlence vytvořit oblek, který by mohl střemhlavý pád přeměnit do bezpečného seskoku.

Franz Reichelt 1912 iZdroj fotografie: Public Domain
Skok Franze Reichelta z Eiffelovy věže (1912)

Rozhodl se stát průkopníkem v této oblasti a získat odměnu, kterou nabízelo Aéro-Club za vytvoření funkčního padáku. Hned poté začal začal pracovat a brzy si byl jistý tím, že dosáhne cíle, který si stanovil.

Oblek chránící před pádem

Před svým osudným pokusem experimentoval s figurínami, které vyhazoval z bytu, ve kterém bydlel. Tyto rané pokusy byly úspěšné, což ho motivovalo k tomu, aby svůj oblek vyzkoušel sám na sobě. Brzy na to začal plánovat svůj první seskok s padákem. Aby mu dodal dostatečnou grácii a eleganci, rozhodl se svůj seskok uskutečnit na velmi neobvyklém místě – Eiffelově věži. Ačkoliv ho jeho přátelé varovali, že takový skok může být smrtelně nebezpečný, Reichelt se nenechal za žádnou cenu odradit.

Osudový den

Reichelt zůstal neoblomný a v den svého osudného pokusu vyšplhal na první patro věže, které se nacházelo ve výšce 57 metrů. Chvilku sbíral odvahu, nakonec se ale rozhodl skočit. Jeho padák však nestihl správně fungovat a před zraky přihlížejících dopadlo po 5 sekundách přímo na zem. Zemřel přímo na místě, bylo mu tehdy 33 let. Jeho neuvážený čin byl zachycen na kameře a jeho krátký moment slávy byl zdokumentován do kratšího videa, které dodnes vyráží dech. Jeho pokus se stal známým po celém světě a zapsal se do historie jako tragický příběh o riskantní touze po úspěchu, která si vybrala svou daň.

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články