Saudská Arábie chce postavit obří město v poušti. Riskantní projekt, který bude světovým unikátem

V Saudské Arábii se plánuje výstavba nového supermoderního velkoměsta, jehož délka by měla dosahovat úctyhodných 170 kilometrů.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Bohatí investoři v Saudské Arábii spřádají velkolepé plány na postavení unikátního velkoměsta uprostřed arabské pouště. Město by mělo dostat jednoduchý název „The Line“ (česky Linka), a to z toho důvodu, že bude měřit na délku 170 kilometrů, což je světový unikát. Celý proces plánování je doprovázen spoustou varování, protože jde o logisticky i ekonomicky velmi náročný projekt.

Riskantní projekt uprostřed pouště

Skeptici se objevují především v řadách amerických architektů a urbanistů. Ti projektu vytýkají, že většina podobně ambiciózních staveb je nepromyšlená a často skončí naprostým ekonomickým krachem. Jde především o nerozvážný finanční plán, který nakonec mnohonásobně přesáhne původně zamýšlenou částku. Arabští šejkové určitě nemají hluboko do kapsy, ale ani oni nemůžou rozhazovat peníze, jak se jim zalíbí.

iZdroj fotografie: Unsplash

The Line zatím existuje pouze na papíře a ve formě internetového projektu, který si můžete detailněji prohlédnout na jeho webových stránkách. Slavnostně ho 10. ledna tohoto roku uvedl saudskoarabský korunní princ Mohammed bin Salman. Ukázalo se však, že na údajně neobývaném místě žije 20 000 členů kmene Huwaitat, kteří podle deníku The Guardian protestovali proti vystěhování kvůli plánovanému velkoměstu.

Smělé plány v dopravě

Jedním z nejvíce diskutovaných prvků je snadná dopravní dostupnost v rámci 170 kilometrů dlouhého města. Investoři tvrdí, že procestovat jej celé by trvalo pouze dvacet minut, což se zdá být nereálné. Podle propočtů by tak musel na úrovni města jezdit vysokorychlostní vlak, jenž by se pohyboval rychlostí 512 km/h. Dosud nejrychlejší evropské vlaky dosahují 320 km/h, v Asii pak kolem 380 km/h. Proto se hovoří o nutnosti vytvořit podzemní hyperloop, který by tyto vlastnosti splňoval.

iZdroj fotografie: Freeimages

Celé město je však stále pouze ve fázi plánování. Podobných vysněných superměst bylo v historii již více, ale většina skončila pouze na papíře. Pokud už se nějaké realizovalo, například Brasília, hlavní město Brazílie, pak výsledná podoba byla dosti rozdílná od té původně zamýšlené. Architekti proto radí, aby se v Saudské Arábii raději zaměřovali na rozšiřování již fungujících měst a zlepšovali tamní úroveň života postupnými přístavbami.

Zdroj: Live Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Zobrazit další články