Lidová moudrost nabízí mnoho více či méně důvěryhodných receptů pro případy, kdy jste to přehnali s alkoholem. Někdy jsou ovšem horší než samotná kocovina.
Většina babských receptů proti kocovině funguje jen omezeně, vůbec, a nebo jen na někoho. To je v pohodě, pokud jste měli jen o pár piv víc. Problémem se to stává tehdy, když čelíte skutečnému riziku otravy alkoholem. Nicméně nová studie ukazuje, že lze dosáhnout velmi zajímavých výsledků pouhým kontrolovaným dechem. Tuto metodu podrobně osvětluje Dr. Joseph Fisher ze sítě zdravotních univerzit v Kanadě.
Proti kocovině správným dýcháním
Ve spojitosti s alkoholem zemřou každý rok po celém světě v průměru 3 miliony lidí, přičemž mnoho z těchto případů zahrnuje dlouhodobou konzumaci. Někdy se ale jedná o jednorázovou prudkou intoxikaci a zkrátka jen nebyla k dispozici lékařská péče. Dr. Fisher podotýká, že jakmile se etanol dostane do krve, 90 % ho odstraní metabolismus jater. Jde o klíčový orgán těla, jehož činnost se nedá jakýmkoli prostředkem uspěchat.
Kromě dialýzy lze v případě nebezpečně vysoké hladiny alkoholu v krvi pouze léčit symptomy a dohlédnout na dostatečné množství kyslíku dodávaného mozku. Zbývajících 10 % alkoholu je odstraněno skrze ledviny a činnost plic. A právě poslední skutečnost je důvodem, proč lze alkohol poznat z dechu, čehož využívá policie. Fisher se svým týmem proto zkoušel, zda rychlejší dýchání dovede zpracování alkoholu organismem urychlit.
Funkční metoda při pomocné ruce
Metoda byla původně použita pro odstranění oxidu uhelnatého. Lékaři odhalili, že metoda v zásadě funguje, jen potřebujete trochu externí pomoci. „Nemůžete jen tak bez dozoru hyperventilovat, protože za chvíli se vám začne točit hlava a následně omdlíte,“ uvádí Fisher. Zatímco v atmosféře je oxid uhelnatý velmi nepříjemný, v krvi hraje klíčovou úlohu. A pokud dýcháte příliš rychle, vylučujete ho společně s etanolem.
A pokud vás nezastaví mravenčení v končetinách ani motání hlavy, pravděpodobně omdlíte. Fisher s týmem proto vytvořili zařízení, které zachytává něco z vydechnutého oxidu a vrací ho zpátky do krve při vdechnutí. Aparát tak udržuje optimální množství plynu v krvi, zatímco alkohol je neustále likvidován. Jde přitom o základní zařízení bez elektroniky nebo zvláštních součástek, které se dá snadno vyrobit kdekoli na světě, uvádí Fisher.
Malý vzorek a další použití
Je dokonce s podivem, že se takový aparát vzhledem ke své jednoduchosti nepoužívá už několik dekád. Testovací skupina je zatím omezena na pět zdravých mužů s koncentrací alkoholu v krvi kolem jednoho promile (0,01 %). To znamená, že nejsou nebezpeční, pokud nesednou za volant nebo nebudou ovládat nějaké zařízení. Jak bude přístroj fungovat v laboratorních podmínkách však zbývá ještě pořádně otestovat.
Problém ovšem je, že opilí lidé nebudou nejspíš schopni takové zařízení vůbec použít. Chtít po nich následovat nějaké předepsané instrukce je nejspíše naivní. Nicméně dobrovolníci, kteří se studie účastnili, dokázali snížit objem alkoholu v krvi asi o třetinu. Svěřili se s tím, že proces je dosti nudný, ne však nepříjemný. Když už nic jiného, bude Fisherův aparát nejspíš použitelný pro ty, který potřebují po lehkém přebrání rychleji vystřízlivět.
Funguje na vás nějaký babský recept na kocovinu?