Pokud máte brzy po vypití šálku kávy nutkání navštívit toaletu, nejste rozhodně sami. Močopudnost jednoho z nejpopulárnějších nápojů světa je dobře prostudovaná.
V případě kávy se dá parafrázovat staré přísloví týkající se piva. Pivo si nikdy nekupujete, jen si ho pronajmete – protože oba nápoje za chvíli vrátíte na toaletě do oběhu. A pokud jste se pak právě na toaletách dostali do fronty, možná jste přemýšleli, proč má právě káva zrovna tak výrazný účinek na váš močový měchýř. Protože se věda zabývá celým naším životem, může krásně popsat i cestu kávy od prvního doušku po nutkání na malou potřebu.
Putování kávy naším tělem
Cokoli, co projde přes ústa a my to spolkneme, jde přímo do našeho žaludku. Podle aktuální míry jeho zaplněnosti tam nová návštěva může zůstat něco mezi 5 minutami a hodinou. Nápoje ovšem obecně trávíme rychleji a snadněji než jakoukoli pevnou potravu, takže šálek kávy v prázdném žaludku zpracujeme okamžitě. Tenké střevo využívá pro vstřebávání tekutin osmózu. Kofein, polyfenoly a další molekuly kávy jsou všechny rozpustné v tucích, takže velmi snadno projdou přes stěnu zažívacího traktu.
Krví se pak látky obsažené v kávě dostávají do ledvin a následně do močového měchýře. Obecně platí, že jakmile tekutina dorazí do močového měchýře, ozvou se senzory, které organismu oznamují, že se tato část těla plní. Pak vyšlou signál do mozkového kmene, kde jsou všechna centra pro instinktivní chování, jako je hlad, žízeň, nutkání zvracet či právě vyměšování. Zde se však začnou projevovat účinky kofeinu.
Rychlejší nutkání na malou stranu
Káva celý tento proces urychluje tím, že kofein stimuluje svalstvo ve stěně močového měchýře. Toto svalstvo je v klidu, dokud se měchýř plní, a stáhne se, když má moč vypustit. Jak ovšem mozek a měchýř pracují společně, přichází onen pocit akutní potřeby mnohem rychleji než obvykle. Pokud někdo navíc trpí na hyperaktivní močový měchýř, vše se odehrává ještě rychleji. Takové lidi vyžene na toaletu i pouhých 200 mililitrů vody s kofeinem mnohem rychleji než stejný objem čisté vody.
Zajímavým faktem je, že muži dovedou držet v měchýři více tekutiny a po delší dobu než ženy. V případě obou pohlaví však kofein značně odvodňuje organismus, takže z nás opravdu odejde více vody, než jsme vypili. Není to tedy jen pocit, je to holá skutečnost. Samozřejmě čím více kofeinu zkonzumujeme, tím horší efekt se dostaví. Proto také kavárny servírují sklenici vody, která vyrovná ztrátu organismu.
Také vás káva dovede tímto způsobem zaskočit?