9 důvodů, proč telefon na záchodě nemá co dělat: Bakterie v tom samozřejmě hrají svou roli, ale nejsou tím největším problémem

Doba strávená na toaletě byla kdysi považována za jakýsi „náš čas“, tedy chvilku, kdy je člověk zcela sám. Rozvoj mobilních telefonů ale tento koncept naprosto převálcoval.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Je ovšem třeba mít na paměti, že právě používání mobilního miláčka na toaletě vám může přivodit opravdu vážné zdravotní problémy. Pokud máte zdravou střevní flóru, zabere vám velká potřeba asi 10 minut. Možná vás teď napadá, proč je řeč zrovna o tomto aspektu. Protože momentálně trávíme na toaletě klidně 20–30 minut. Tedy i po dokončení našich záležitostí, které nás tam zavolaly, jen tak sedíme a sledujeme něco na displeji.

Špatný návyk pro tělo

Opět se asi ptáte, v čem je to tak výrazný problém? Co kdybychom vám ale řekli, že právě telefon na toaletě je ten největší zdravotní omyl, jakého se můžete dopustit? Víte proč? V základu trávíte mnohem více času v prostředí, kde jste vystaveni obrovskému množství bakterií. Podle Dr. Venkaty Krishnan, konzultanta v nemocnici v Parasu, si většina z nás bere mobily na toaletu v důsledku tzv. strachu ze zmeškání neboli fear of misssing out.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dodává, že naše dny už začínají kontrolou e-mailů a sociálních médií, jejichž aktivitu nechceme prošvihnout ani na jedinou minutu. A právě tím si zahráváme s vlastním zdravím. A ne, pokud budete hrát hry, moc se to nespraví. Proč? Dr. Kishnan shrnul 8 rizik, která má právě použití telefonu na toaletě.

Infekce močových cest

Když si na toaletu vezmete telefon, dost pravděpodobně na něj nachytáte mnoho breberek. Je jedno, co s ním budete dělat, protože v této místnosti jsou bakterie všude. Není tedy problém dostat následně průjem, střevní potíže, případně infekci močových cest.

Váš telefon ponese bakterie dál

I když si pak umyjete ruce, zase vezmete do ruky telefon, který mezitím nikdo neumyl. Jeho „nálož“ pak snadno přejde na další lidí, buď doma, nebo v práci. Když následně někomu něco na mobilu ukazujete, vystavujete ho potenciálnímu riziku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Narušení přirozeného vylučování

Použití mobilu může také rozhodit způsob, jakým se vaše tělo vypořádává se stolicí. Na míse byste totiž neměli sedět déle jak 10 minut v kuse. S telefonem v ruce je to ale velmi snadno i 30 minut, což může po nějaké době narušit samotné vylučování.

Může to vést i k zácpě

Snadno si tímto způsobem přivodíte zácpu, protože navyknete svoje tělo, aby pracovalo po delší dobu v pro něj velmi nepřirozených podmínkách.

Jak si zadělat na hemoroidy

Pravidelných 30 minut bez hnutí na toaletě může také vést k tvorbě hemoroidů. Tělo je totiž zmateno a přizpůsobí se na dlouhé minuty sezení v koupelně. Hemoroidy jsou v zásadě zanícené cévy poblíž vašeho konečníku, které mohou krvácet. Tento stav je velmi bolestivý a krom toho také hodně svědí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Další stresový faktor

Čas na toaletě je často jediný způsob, jak si od všeho kolem aspoň na chvíli odpočinout. Jakmile s sebou ale máte telefon, nedopřáváte mozku ani chvíli oddechu. Neustále tak natahujete nové informace, které vás často stresují, nikoli uklidňují.

Nakonec jen plýtváte časem

Ačkoli to vypadá jako šetření časem, s telefonem ho jen marníte. Co by totiž trvalo normálně 5 minut, jich zabere mnohem víc. Minimálně vlastní vylučování, které zvládnete za 10 minut, se protáhne i na půl hodiny.

O telefon i informace v něm můžete přijít

Kolikrát jste se setkali s tím, že někomu spadl telefon do záchodu a přišel prakticky o všechna data? Tak pozor, aby to nebyl i váš případ.

Jak dlouho koukáte na toaletě do displeje?

Zdroj: HealthShots
Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Zobrazit další články