Může si miminko v děloze ublížit i samo? Kopání není divadýlko pro rodiče

Díky ultrazvuku vidíme nenarozené miminko v plné kráse. Ovšem jak se postupně vyvíjí, děloha je mu čím dál těsnější.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Můžeme tak spatřit, jak se plod obrací, tleská nebo kope. V takových chvílích nejednoho rodiče napadne, jestli si pohybující se tělo nemůže uvnitř samo nějak ublížit. Případně zda nemohou jeho prudší pohyby prorazit dělohu a ublížit jak jemu, tak mamince. Děti lze zranit už v děloze, jde však výlučně o následky těžkých traumat, jak potvrzuje i Carolyn Kay, M.D.. Ultrazvuk je v tomto naprosto bezpečný, podstatou vyšetření je právě reakce plodu.

Místo, které plod dokonale ochraňuje

Nejde ovšem jen o „divadlo“ pro pobavení rodičů nad pěstičkami a pohyby rukama. Toto pozorování ukazuje zdravý vývoj reflexů plodu a reakci na podněty. Jeho pozice ovšem někdy připomíná boxerský postoj, což může zvláště prvorodiče poněkud vyděsit. Děloha je však na všechny projevy plodu připravena a snese je naprosto bez potíží. Jde o ochranu před vnějšími i vnitřními vlivy, zateplené a perfektní vnitřní „nosítko“.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Děloha je neuvěřitelně polstrovaná a plodová voda chrání miminko i před většími otřesy. Dojde-li k vážnějšímu zranění břicha ženy, obvykle není – právě díky tolika vrstvám – poškozen plod. V každém případě je ale nutná kontrola specialisty. Děloha je po většinu času mimo těhotenství překvapivě malá – asi jako malé jablko. S pobytem miminka se ovšem roztáhne až do objemu vodního melounu. Docela působivá pružnost.

Starořecké zdůvodnění hysterie a náklon dělohy

Po porodu se postupně opět stáhne do původních rozměrů. Tohle může trvat cca 6 týdnů a jde o proces zvaný involuce. Žádný jiný orgán lidského těla se nemůže takto roztáhnout, aniž by utrpěl trvalé poškození. Ve starém Řecku věřili, že se děloha pohybuje po těle a způsobuje tak ženské zdravotní problémy. Zdůvodňovali tak především výskyt hysterie. Dnes to zní směšně, tedy představa orgánu, který se po těle volně potuluje.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ačkoli děloha nikdy „necestuje“, existuje tak zvaná nakloněná děloha. U většiny žen totiž tento orgán směřuje dopředu, tedy směrem k pupíku. Některé ji mají ale nakloněnou dozadu, až k páteři. Není to nic zvláštního, přibližně 1 z 5 žen má tento náklon dělohy. Obvykle o této situaci vůbec neví. V takových případech může být obtížné zavádění tamponu a i některé sexuální polohy jsou značně nepříjemné. Pak bývá na místě porada s gynekologem.

Vzácné případy absence nebo přebytku

Ještě existují opravdu vzácné případy, kdy se žena narodí zcela bez dělohy. Vrozená vývojová vada se jmenuje Mayerův-Rokitanského-Küsterův-Hauserův syndrom a jde o zakrnění nebo plnou absenci dělohy. Samotná vulva přitom může vypadat zcela normálně. Prvním příznakem je nezahájení menstruačního cyklu do 16 let věku. V posledních letech už je možné dělohu transplantovat a v roce 2014 se z ní ve Švédsku i narodilo první dítě.

Jen asi 1 ze 4 500 žen se narodí s tímto postižením. Je také opačná – a velmi vzácná – možnost, tedy narození se dvěma dělohami. Žena pak má také dvě vaginy a dva děložní čípky. Jinak je pro ni možné běžným způsobem počít dítě a projít zdravým těhotenstvím. Jedná se však o opravdu velmi vzácné případy.

Jaké nejpodivnější projevy plodu jste zažili?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Zobrazit další články