Zívání je zvláštní záležitost, kterou nepozorujeme jen u lidí. Taková zívající kočka je jeden z nejpůvabnějších projevů zvířecí říše.
Na zívnutí stačí někdy jen na chvíli pomyslet a naše pusa už se nedobrovolně roztahuje. Děláme to všichni, stejně jako zvířata, a rozhodně bychom se tomu neměli bránit. Jednoduše proto, že zívání naše tělo potřebuje. Pro někoho může být ovšem otravné, že jde o nekontrolovatelnou aktivitu těla, která je navíc jednou z „nejnakažlivějších“. Existuje několik teorií, k čemu vlastně tělo zívání potřebuje, ovšem mnohé z nich byly také vyvráceny.
Zíváme, i když nejsme znavení
Teorie zívání, která má nejspíš nejsolidnější vědecký základ, vychází z tělesné potřeby termoregulace. Studie z roku 2014 sledovala tento návyk u 120 lidí a zjistila, že se v zimě objevuje mnohem méně. Pokud se mozek dostane teplotně příliš od normy, příkon vzduchu ho může pomoci ochladit. Dalším důvodem může být potřeba těla se více probrat. Při zívání se roztahuje tkáň plic a tělo může krásně protáhnout veškeré svaly.
Dalším efektem je pak posílení přítoku krve do tváří, a tedy i mozku, což opět zvyšuje bdělost celého těla. Pokud jde o nakažlivost – ano, zívání je rozhodně nakažlivé. Dokonce už jen video zahrnující zívání k němu může donutit celou místnost plnou lidí. Pokud se to týká i vás, je to dobré znamení ukazující sociální propojenost. Studie totiž zjistily, že lidé bez empatie mají k tomuhle menší sklon. Nejde ovšem o znak poukazující na sociopatii.
Zastavení zívání a doktor
Pokud máte pocit, že zíváte až příliš často, zkuste více dýchat nosem. Ostatně zívání se objevuje i tehdy, když například dýchat zapomenete nebo dech zadržujete. Tělo si o kyslík zkrátka říká. Studie z roku 2007 také uvedla, že dýchání nosem velmi redukovalo právě společenský sklon k zívání. Dalším receptem je narušení vlastní rutiny, což velmi dobře stimuluje mozek. Přílišné zívání může také znamenat nadměrný přísun kofeinu nebo detox po přijetí opiátů.
Třetí možnost redukce zívání je ochlazení. Není divu, že zíváme hodně v létě, kdy jsme ze všech stran vystavení horku a ani větráky nám moc nepomáhají. Pokud možnost zchladit se nemáte, rozhodně pijte hodně vody, ideálně studenou. Přílišné zívání není obecně důvod k návštěvě doktora. Může se ale stát, že je doprovázeno dalšími symptomy, které narušují vaše denní fungování. V takovém případě není lékař od věci, protože se může jednat o závažnější problém.