Oční test: Kdo mezi tygry nenajde jaguára, měl by si pořídit brýle. Myslíte si, že to dokážete?

Jsou silní, vytrvalí, inteligentní a také půvabní. Jaguáři patří mezi největší kočkovité šelmy na Zemi. Dokážete najít jaguára mezi tygry na obrázku?

i Zdroj fotografie: Barletta Web
                   

Patří k největším predátorům světa, jen málokomu se podaří uprchnout z jejich spárů či tesáků. Na lidi ovšem tyto šelmy útočí jen sporadicky. Pokud se však nacházíte na úzké horské stezce, je rozhodně lepší toto zvíře nepotkat. Pravdou je, že se dovedou neuvěřitelně dobře maskovat, současně se pohybují fantasticky tiše. Největší jaguár vážil 158 kilogramů, nešlo přitom o tlusté zvíře. Obecně se však pohybují v rozmezí 90–110 kilogramů. Co dalšího mohou nabídnout?

Perfektní zabijáci bez útoku na člověka

Lidé si často pletou jaguára a leoparda. Vzhledově jsou si podobní, leopard je ale mnohem menší. Jaguár je největší kočkovitá šelma žijící v Americe. Tygři i lvi ho předčí, narazíte na ně však pouze v Africe nebo Eurasii. Jaguáři jsou také vynikající plavci, při pátrání po kořisti někdy překonávají i úžiny široké několik kilometrů. V guaranštině, kterou se mluví v Paraguayi, znamená slovo jaguar „zvíře, které zabije jedním skokem“. Nyní se pozorně podívejte na obrázek. Kde je jaguár?

iZdroj fotografie: Barletta Web

Jde o samotářské šelmy, které si po většinu života vystačí samy. Scházejí se vlastně jen v období rozmnožování. Pokud se také potkají dva na stejném lovišti, nikdy nedojde k souboji. Jakékoli jiné velké kočkovité šelmy jsou však vyhnány naprosto bez milosti. Některým státům Latinské Ameriky se je podařilo zcela vyhubit. Hlavní podíl na tom měli místní farmáři, protože jaguáři často útočili právě na hospodářská zvířata.

Vizuální záhada, která prověří vaši všímavost. Schovaného jelena najde do 10 vteřin jen hrstka lidí. Vidíte ho?

Partnerský život a mytologie

Jak plyne z partnerského života, výchovou potomků se zabývají jen samice. Samec jen absolvuje několik krátkých setkání, následně matku navždy opouští. Čelisti jaguára jsou mohutnější než u jakékoli jiné kočky, což platí i pro tygra a lva. Jako u tygrů je vzor na kůži jaguára jedinečný, jde o variantu na otisky prstů. Polovina jaguářích koťat umírá v dětství, tedy před dosažením 1,5 roku věku. Jestli stále tápete, tady je řešení rébusu.

iZdroj fotografie: Barletta Web

Mayští indiáni nazývali své nejlepší válečníky jaguáry. Pouze ti směli také nosit pláště vyrobené z kůže těchto šelem. Ten, kdo dokázal mezi tygry jaguára odhalit, má opravdu bystrý zrak. Pokud jste zvíře s flíčky místo pruhů nerozeznali, zkuste při řešení dalších hádanek zapracovat na své pozornosti a všímavosti.

Jak se vám dařilo?

Zdroj: BarlettaWeb
Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Zobrazit další články