Piknik je ideální příležitost vychutnat si s láskou připravené jídlo venku, ideálně i s vaší rodinou. Na obrázku spokojené rodiny je ovšem něco zvláštního.
Pikniky byly v módě už po mnoho století, a to napříč většinou světových kultur. Je přitom velmi snadné pochopit, proč se právě tento zvyk tak ujal. Pobyt venku nás propojuje s přírodou, dovoluje strávit čas na sluníčku a kromě dobrot si užít i krásnou krajinu. Během středověku se například jednalo o extravagantní venkovní podniky. Byly organizovány hlavně pro skupiny lovců a šlechtice. Nakonec se z nich stalo jednoduché venkovní jídlo.
Když se společnosti uvolnila stavidla
V této podobě si totiž piknik může užít skutečně každý bez ohledu na sociální status. Samotné slovo piknik pochází z francouzského „pique-nique“. Americký den nezávislosti slavený 4. července a francouzský pád Bastily slavený 14. července jsou pro venkovní jídla velmi populární termíny. Hodně jejich oslav se odehrává v piknikovém stylu. Teď se pozorně podívejte na tento komorní rodinný piknik. Co vám na něm přijde podivné?
V Itálii je nejpopulárnějším dnem pro pikniky Velikonoční pondělí. Ve Spojeném království existuje dokonce National Picnic Week, který je slaven 19.–27. června. Ve Francii se tato kratochvíle stala běžnou krátce po Velké francouzské revoluci. Od té doby bylo totiž i pro běžné obyvatele možné bez problémů vstupovat do parků určených původně šlechtě. První cíleně piknikový stůl (podobný dnešním modelům) se objevil po roce 1800.
První zmínky o pikniku a průměrné náklady
V roce 2000 se ve Francii konal téměř kilometr dlouhý piknik. Šlo o oslavu prvního dne dobytí Bastily v novém tisíciletí. Módní skupina Londýňanů založila počátkem 19. století Piknikovou společnost. Od jejich členů se očekávalo, že budou zábavu a občerstvení sdílet s okolím. Jedny z prvních ukázek pikniků pochází z příběhů Robina Hooda. Ten neformálně sdílel chléb a pivo se svými druhy. Všechno se to odehrávalo pod korunami stromů.
Jakmile vaše piknikové „ležení“ navštíví jediný mravenec, zanechá speciální zápach. Pak se vrátí do mraveniště, odkud za vámi přijdou ostatní mravenci. Průměrný člověk vyrazí na piknik 3krát do roka, což dává dohromady 94 milionů pikniků za rok. Podle výzkumu z roku 2013 utratí průměrná rodina za piknik 23 liber (cca 800 Kč). To dává dohromady téměř 2,5 miliardy liber utracených jen za jídlo zkonzumované takto venku.
Přenesené označení pro náročné věci
Z roku 1884 pochází také fráze „žádný piknik“. Používá se k označení něčeho náročného, stejně jako doby, která podobným podnikům nepřeje. Ještě před 50 lety byl nejpopulárnější piknikovou svačinou jednoduchý sendvič se sýrem. Dnes je to hlavně sáček brambůrek. Piknikové jídlo je populární kategorií obecně, nejen při těchto příležitostech. Masové koláče a rolky si tak dávají lidé i normálně doma. Není vám divné, že nad rodinou poletují kuřata?
Pokud se sami chystáte na piknik, udržujte věci jednoduché. Vezměte si jídlo, které nevyžaduje žádné nádobí. Připravte ho předem, takže si ho můžete vychutnat v nedalekém parku. Jednou za čas si vezměte něco zcela náhodného, ať si rozšíříte stravovací obzory. Piknikový koš se vyvinul z jednoduchého vlněného pytle. Dnes může zahrnovat i chlazení vína, přihrádky na jednotlivé potraviny a úchyt na deku.