Co by se stalo, kdybyste přestali spát? Krátký nával energie by rychle přešel v halucinace a infarkt

Spánek je důležitou součástí života. Jestliže byste ho vynechali, již brzy by se dostavily zdravotní následky, které by mohly končit smrtí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Průměrný člověk stráví třetinu svého života spánkem. Zní to jako ztráta drahocenného času, který byste mohli věnovat zábavnějším aktivitám. Ale vaše tělo se bez spánku neobejde. Během spánku uvolňuje hormony, opravuje tkáně a nahrazuje staré buňky novými. Správné množství spánku může pomoci prodloužit váš život, zastavit zánět, který může vést k srdečním onemocněním a dalším zdravotním problémům. Sportovcům zlepšuje jejich výkon a dětem známky ve škole. 

První den bez spánku

Co se tedy stane, když nebudete spát? Po pouhých 24 hodinách byste se cítili naprosto v pohodě, vlastně ještě lépe, než obvykle. Nespavost totiž stimuluje mezolimbickou dráhu ve vašem mozku, která uvolňuje dopamin, a vy byste byli šťastní a plní energie. Brzy po dosažení hranice 24 hodin by se však všechny vaše reakce zpomalily. Začali byste zapomínat, dělalo by vám potíže činit rozhodnutí a zhoršila by se vaše koordinace oko-ruka. Nadvládu by začaly získávat emoce a vy byste připomínali opilce.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V některých fázích spánku regenerují neurony v mozkové kůře, zatímco v jiných fázích jste zaneprázdněni vytvářením nových vzpomínek a nových synaptických spojení. Čím déle jste vzhůru, tím déle potřebuje mozek zůstat v první fázi spánku. Po ní následuje REM spánek. V něm jsou stimulovány oblasti mozku používané pro učení a paměť. Právě během REM se vše nové, co jste se naučili předchozí den, jakékoli nové dovednosti, ​​uzamkne na svém místě.

Druhý den bdění

Jak byste na tom byli po dvou dnech bez spánku? Tělo by přestalo správně metabolizovat glukózu, takže byste neměli žádný přísun energie. Začali byste blednout, zrudly by vám oči a zvýraznily se vrásky. Po dni a půl by vám mohlo začít hučet v hlavě. Přibližně po 72 hodinách byste začali odbourávat své vlastní bílkoviny – svaly.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nedostatek spánku by kompenzovaly mikrospánky, které trvají od půl sekundy do půl minuty, a po kterých obvykle následuje období dezorientace. Duševního výpadku byste si většinou ani nevšimli a navázali byste v předchozí činnosti. Mikrospánky jsou zcela mimo vaši kontrolu, ale jsou obecně neškodné, pokud ovšem neřídíte. I pouhé vstávání nebo chůze můžou být v tomto okamžiku nebezpečné, protože pravděpodobně zakopnete nebo upadnete. 

Třetí den a následující týdny

Třetí den by se u vás objevily halucinace. Mozek by získal energii z vašich svalů, tuků a tkání. Celoroční dřina v posilovně by mizela. Mozkové laloky by přestaly zvládat svoji práci. Plně odpočatí lidé mají při komunikaci velmi aktivní temporální lalok, protože naslouchají, přemýšlejí a uvědomují si, co se kolem nich děje. Skenování magnetickou rezonancí u osob s nedostatkem spánku však v této oblasti neobjevilo žádnou aktivitu. Čelní lalok se zabývá věcmi, jako je řeč a kreativní myšlení. Když nespíte, máte tendenci používat stejná slova.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tělo by snížilo množství produkovaného růstového hormonu, čímž by zastavilo váš růst. Pokud jste náchylní k záchvatům, zejména epileptickým, připravte se na jejich vyšší frekvenci. Imunitní systém by přestal produkovat bílé krvinky, asi po dvou týdnech byste podlehli i chřipce, a po třech týdnech by si pro vás přišel infarkt. Pokud máte na těle trochu svalů nebo tuku navíc, můžete zůstat naživu o něco déle.

Potvrzený rekord a další nespavci

V roce 1964 vytvořil americký student Randy Gardner zdokumentovaný rekord v počtu dnů bez spánku, 11 dní. Další lidé udávají mnohem neuvěřitelnější čísla, ale nejsou ověřitelná. Thái Ngọc podle vietnamské zpravodajské organizace Thanh Niên nespí již přes 48 let. Thanh Niên také tvrdí, že Ngoc získal schopnost zůstat bez spánku po záchvatu horečky v roce 1973, ale podle Vietnam Investment Review nebyla žádná příčina prokázána. Podle dostupných informací netrpí Thái Ngọc žádnými dalšími zdravotními problémy.

AL HERPIN, EL HOMBRE QUE JAMÁS CERRÓ LOS OJOS. En el estado de Nueva Jersey, en un lugar llamado Trenton, vivió este…

Zveřejnil(a) Máxima 98.9 Cd. del Carmen dne Sobota 29. srpna 2020
Al Herpin

Al Herpin, Američan známý jako „Muž, který nikdy nespal“, podle svých slov spánek nepotřebuje. Přesto netrpěl zdravotními obtížemi a dožil se 94 let. Lékaři jsou však k těmto extrémním případům skeptičtí a podotýkají, že tito dlouhodobí nespavci mohli upadat do mikrospánků, aniž by o tom věděli. 

Jaká je vaše rekordní doba bez spánku?

Zdroj: WhatIfShow

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Zobrazit další články