Co se týče počtu celosvětových úmrtí, konkuruje rakovina kardiovaskulárním chorobám. Existuje pět nejtěžších variant, ze kterých je prakticky nemožné se zotavit.
Rakovina či nádorové onemocnění je označení pro dosti různorodou skupinu chorob. Jejich společným znakem je však to, že se v organismu vymknou kontrole jeho vlastní buňky. Ty pak začnou růst zcela autonomně. V mnoha případech jsou buňky schopné takovou mutaci detekovat a tělo se jich zbaví vlastními prostředky. Za projev rizikovosti (tzv. zhoubnosti) je brán stav, při kterém rakovinné buňky infiltrují i svoje okolí.
Rakovina slinivky břišní
Jakmile je tento druh diagnostikován, je šance nemocného na přežití následujících 5 let jen 10,8 %, včasným rozpoznáním symptomů ji ale můžete zvýšit. Tato rakovina začíná uvnitř tkání orgánu a ovlivňuje znatelně proces trávení. Jakékoli nádorové onemocnění trávicího traktu je obecně smrtelné. Varianta slinivky je ovšem z této skupiny suverénně nejnebezpečnější. Většina případů je totiž exokrinních, postižení se tedy vyskytuje právě v buňkách, které pro tělo vytváří trávicí enzymy.
Existují ještě případy v endokrinních buňkách, které vytváří hormony, například inzulin. Tato varianta se také nazývá neuroendokrinní nádor slinivky břišní. Celkově ale tyto případy tvoří pouhá 2 % veškerých případů rakoviny slinivky. Prognóza na přežití je ovšem u takových pacientů výrazně lepší než u exokrinní varianty. Rakovinu slinivky břišní měl například Steve Jobs, spoluzakladatel firmy Apple.
Riziko mezoteliomu
Mezotel je vrstvou buněk, které fungují jako výstelka některých tělesných dutin a obepínají také vnitřní orgány. Mezoteliom je pak nádor tvořený právě těmito buňkami. Tři čtvrtiny těchto nádorů vzniknou ve výstelce plic zvané „pleura“. Pak jde o pleurální mezoteliom. Druhým velmi běžným typem je výskyt v pobřišnici, tkáni obklopující břicho a mnoho souvisejících orgánů. Vztahuje se tedy například na žaludek a játra.
Tento typ nádorového onemocnění se jmenuje peritoneální mezoteliom. O dosti vzácněji se postižení vyskytuje v tkáních kolem srdce a také varlat. Hlavní příčinou těchto nádorů je dlouhodobé vystavení organismu azbestu a dalším minerálním vláknům. I praní oblečení člověka, který je s těmito materiály v kontaktu, je zdraví škodlivé. Na rozdíl od rakoviny plic není ovšem souvislost mezi touto formou rakoviny a kouřením tabáku.
Rakovina žlučníku, jícnu a jater
Tato forma rakoviny trávicího traktu začíná ve žlučníku. Ten se nachází pod játry, kde ukládá a koncentruje žluč, která pomáhá během trávení. Výskyt žlučových kamenů riziko rozvoje rakoviny výražně zvyšuje. Jde o malá tvrdá ložiska složená z cholesterolu a dalších látek. S trávením souvisí také jícen, tedy trubice, která dopravuje potravu z krku do žaludku. Rizikovými faktory u rakoviny jícnu jsou vyšší věk, mužské pohlaví, kouření a také kyselý reflux.
Při něm se žaludeční kyselina dostává zpátky do jícnu. Terapie závisí na stádiu choroby, pětileté přežití pacientů je zhruba 20 %. Rakovina jater je celkově vzácná, v poslední době však těchto případů začíná přibývat. Hlavním faktorem jsou chronické infekce jako hepatitida B nebo C. Obě se přitom přenáší tělními tekutinami, jako je krev nebo sperma. U tohoto typu rakoviny je šance pětiletého přežití u pacientů asi 20,3 %.
Postihla rakovina někoho z vašeho okolí? O jaký typ šlo?