Čínský vědec tvrdí, že vytvořil první miminka s upravenou DNA. Co pro nás ovšem významný genetický objev znamená?

Skupina čínských vědců prohlásila, že se jim podařilo jako prvním na světě vytvořit geneticky modifikovaná miminka.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud vědci v Číně uspěli, jedná se o výrazný skok jak ve vědě, tak i v etických otázkách. Výzkumníkem zodpovědným za tuto senzaci je He Jiankui ze Shenzhenu, který modifikoval embrya sedmi párů. Podle jeho vyjádření probíhají těhotenství dosud bez problémů. Podle něj nebylo cílem modifikace vyléčit dědičnou chorobu, ale dodat dětem genetickou vlastnost, kterou má jen málo lidí.

Vzácný gen pro odolnost

Gen jménem CCR5 je unikátní sekvence, která dává organismu schopnost odolat budoucí infekci viru HIV. Jiankui oznámil, že účastníci pokusu nechtěli být identifikováni a odmítli také poskytovat rozhovory. Zároveň neuvedl, kde žijí nebo kde byl proveden samotný experiment. „Je to obrovská odpovědnost, nejde jen o první případ, ale o příklad pro budoucnost,“ uvedl. Dodal, že společnost se sama rozhodne, co provést dál.

iZdroj fotografie: Pixabay

Tím naznačil, že bude na úřadech a dalších autoritách, zda bude takový typ pokusů dovolen, nebo zakázán. Je třeba zdůraznit, že studii zatím nepotvrdil žádný nezávislý zdroj. Zpráva se také nevyskytla v žádném renomovaném vědeckém časopise, i když byly vydány dvě online studie. Vědec sám provedl zveřejnění v Hong Kongu skrze organizátora jedné z konferencí týkajících se genové manipulace.

Americká účast na pokusu

Na experimentech se – podle svého prohlášení – podílel také americký vědec Michael Deem. Ten je profesorem fyziky a bioinženýrství. Je obecně známo, že tento typ pokusů nesmí být v USA prováděn. Změny v DNA mohou být přeneseny na další generaci a hrozí také poškození jiných sekvencí genomu. Podle dostupných informací získal Jiankui potřebné páry skrze skupinu Baihualin, která se zabývá problematikou AIDS.

Podle jejího vedoucího není ojedinělé, že lidé s HIV přicházejí při oznámení infekce o práci nebo mají problém sehnat lékařskou péči. Páry tedy přijaly tento experiment díky příslibu, že jejich dítě by se v budoucnu těmto problémům mohlo vyhnout. Narození těchto dětí bude obrovským lékařským milníkem, ovšem také silně kontroverzní událostí. Navzdory všemu Jiankui věří, že udělal správnou věc, která pomůže rodinám a jejich potomkům.

Zdroj: Nerdiest

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Zobrazit další články