Průvodce hospitalizací při nákaze covidem: Jak probíhá, čeho se obávat a na co se připravit?

Všimnete si dušnosti a pak ostré bolesti na prsou. Dost možná jste přišli o chuť a čich a funíte, jako kdybyste zrovna po schodech vyběhli tři patra. A nedokážete pořádně mluvit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Takto se obvykle projeví nákaza covidem-19 a často jde o signály brzkého výletu na pohotovostní oddělení místní nemocnice. Jak se o vás postarají v nemocnici? Za jakých okolností budete napojeni na ventilátor? A můžete mít těžký průběh nemoci i tehdy, když jste doteď byli naprosto perfektně zdraví? Ještě než začnete panikařit, zavolejte svému praktickému lékaři a popište mu pečlivě veškeré symptomy, které vás trápí.

Hospitalizace z důvodu koronaviru

Telefonáty na úvod mají několik důvodů. V první řadě může být problém s dostupností lůžka nebo symptomy nejsou natolik závažné, že bude hospitalizace vůbec potřeba. Nebo existuje ještě jeden scénář, že to vůbec nemusí být covid-19. Držme se ale první verze, tedy skutečně koronaviru. Jakmile jste přijati, sestřičky provedou PCR test pomocí 15 centimetrů dlouhé vatové tyčinky, kterou provedou výtěr z nosohltanu. Následuje také krevní odběr.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Lékař si pak poslechne vaše plíce a změří hladinu kyslíku v krvi pomocí monitoru na prstu. Důvodem těchto ověření je fakt, že těžké příznaky covidu-19 způsobují pokles této hladiny, a to může vést k vážnému ohrožení vašich vnitřních orgánů. Proto dostanete kyslík skrze dvě tenké hadičky přímo do nosu. Dalšími testy budou rentgen a CT sken, takže budou lékaři lépe vědět, které části vašich plic jsou chorobou nejvíce ohroženy.

Jaká léčba bude následovat?

Někteří pacienti dostanou normální antibiotika. Ta nebojují přímo s koronavirem, ale pomáhají proti dalším bakteriálním infekcím ve vašich plicích. Protože ale neexistuje oficiálně schválený lék určený přímo na covid-19, budete se muset spolehnout na vlastní imunitní systém. To ve spojitosti s kyslíkovou terapií může pomoci vašemu tělu, aby se dostatečně zotavilo. V tom lepším případě začne tělo produkovat protilátky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ty postupně udolají virus a vy se vrátíte do normálního stavu. Co když se ale stav naopak zhorší? V takovém případě budete mít značné problémy s dýcháním, dále vysokou horečku, bolesti hlavy a také závratě. Jestli vám kyslík v krvi klesne pod kritickou mez, lékaři vás napojí na kyslíkovou terapii. Dostanete tak 60 litrů čistého kyslíku za minutu, zatímco předchozí maska byla 15 litrů a jen 60 % kyslíku.

Jaké další možnosti lékaři mají?

Jestli není k dispozici kyslíková terapie nebo nepomáhá, přijde na řadu poslední možnost, tedy plicní ventilátor. Než k tomu dojde, budete pomocí léků uspání. Poté lékaři použijí nástroj jménem laryngoskop. Ten se skrze ústa dostane přes hrdlo až k plícím. Jakmile je na místě, nafoukne se kolem něj malý balonek, který ho udržuje v potřebné pozici. Laryngoskop je následně odstraněn a intubace je páskou upevněna ve vašich ústech.

iZdroj fotografie: Pxhere

Poté je aparát napojen na ventilátor, který nahradí činnost vašich plic – doručí okysličený vzduch do plic a stejně tak dovolí odchod z těla oxidu uhličitému. Obě hladiny budou pečlivě sledovány kvůli ujištění, že přístroj pracuje zcela správně. Nyní tedy spíte a ventilátor dýchá za vás. Bohužel podle více expertů přežívá jen třetina pacientů, kteří se kvůli covidu-19 dostanou až do této fáze léčby. Dlouhé použití ventilátoru je také rizikové.

Umírají i zcela zdraví jedinci

Po celou dobu pandemie se nabízí otázka, proč je většina případů nákazy mírná, ale zároveň koronavirus dokáže usmrtit perfektně zdravé jedince? Největší poškození může být totiž způsobeno abnormální reakcí imunitního systému člověka. Imunita reaguje na cokoli cizího – v tomto případě virus – a okamžitou reakcí buňky je sebevražda. To je základní mechanismus určený k zastavení šíření nakažených buněk.

iZdroj fotografie: Pxhere

V případě covidu-19 pak nastává to, že tkáň samotných plic se začne hroutit a jejich titěrné sklípky se zaplní tekutinou. Jestli budete mít dostatek štěstí a všechno tohle přežijete, ventilátor už nebude potřeba. Budete extrémně vyčerpaní a z jednotky intenzivní péče se přesunete na normální nemocniční oddělení. Tam zůstanete do té doby, než si udržíte bezpečnou hladinu kyslíku vlastním dýcháním. Hodně štěstí a zdraví.

Prodělali jste během pandemie covid-19? S jakým průběhem?

Zdroj: WhatIfShow

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Zobrazit další články