Otestujte své logické a analytické myšlení: Najděte 16 kruhů mezi obdélníky

Otestujte své pozorovací schopnosti a logické uvažování a pusťte se do hledání kruhů na obrázků. Tuto optickou iluzi dokáží prohlédnout jen opravdu bystří a inteligentní lidé.

i Zdroj fotografie: Ondřej Štěpánek pro VědaŽivě
                   

Optické iluze se na internetu i mezi lidmi těší čím dál větší popularitě. Sociální sítě z nich dělají ještě atraktivnější zdroj zábavy, a navíc umožňují ještě větší a rychlejší nárůst jejich oblíbenosti. To, co vidíte na obrázku, totiž nemusí být vždy přesně takové, jak se na první pohled zdá. Zjistěte, zda dokážete tento optický klam prohlédnout a kruhy na obrázku odhalit.

Jak vznikají optické iluze

Tyto obrazy jsou často vytvářeny použitím geometrických tvarů, kontrastních barev, světla, stínu a tmy. V některých případech dokáží navodit pocit, že se předmět na obrázku pohybuje, v jiném případě zase působí menší nebo větší, než ve skutečnosti je. Někdy jej před vaším zrakem zcela skryjí, přestože leží přímo před vašima očima.

Otestujte svůj intelekt. Jen opravdový génius najde skrytou kočku na čárovém kódu do 5 vteřin

K čemu slouží optické iluze

Obrázkové hádanky, hlavolamy, iluze a klamy se velmi často používají jako součást IQ nebo psychologických testů. Jejich hlavním úkolem je odhalit, jak pracuje váš mozek. Používají se však také ve zdravotnictví při rehabilitacích po zranění nebo úrazu mozku. Setkáte se s nimi dokonce při některých výběrových řízeních, zvlášť v případě, že jsou jejich součástí psychotesty.

iZdroj fotografie: Ondřej Štěpánek pro VědaŽivě

Na lidský mozek působí v každém okamžiku velké množství vjemů, které musí neustále zpracovávat a vyhodnocovat. Na základě toho pak uzpůsobí a řídí i další funkce vašeho těla. Z toho důvodu si po většinu času skutečnost dotváří na základě již zažitých zkušeností. Proto optické iluze fungují tak skvěle a skrývají před vámi svou pravdu. V tomto konkrétním případě musíte na obrázku mezi tvary najít 16 kruhů.

Řešení optické iluze

Tato optická iluze je vytvořena tak, aby vaši pozornost v největší míře zaměstnávaly kontrastní hranaté objekty, kterých si všimnete hned na první pohled. Kruhy se ve skutečnosti nachází mezi jednotlivými hranatými objekty. V každé řadě tedy leží přesně 4 kruhy. Mnoho lidí je nedokáže spatřit, ani když se na obrázek podívají z jiného úhlu nebo vzdálenosti. Pokud chcete své schopnosti vylepšit, pusťte se rovnou do dalšího cvičení a začněte pravidelně trénovat.

iZdroj fotografie: Ondřej Štěpánek pro VědaŽivě

Jak rychle se podářilo prohlédnout tuto optickou iluzi vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Zobrazit další články