Víko toalety při splachování vždy dejte dolů. Častý nešvar má děsivý dopad na zdraví vaše i ostatních členů rodiny

Pokládání záchodového prkénka včetně víka dolů je důležité pro kvalitu ovzduší ve vašem domově. Ohroženo může být dokonce i vaše zdraví.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Návštěva toalety je důležitou součástí našeho života, ať se nám to líbí, nebo ne. Mnoho lidí ovšem netuší, že během tohoto úkonu dělají zásadní chybu, která se týká především splachování – nepokládají dolů víko toalety. Tato často zanedbávaná skutečnost však může ovlivnit jak kvalitu ovzduší celého vašeho domova, tak i zdraví vašeho organismu. Předejít možným problémům je přitom velmi snadné. 

„Záchodový oblak“

Když vědci zkoumali, co se odehrává během splachování toalety poté, co člověk vykoná svou potřebu, vyšlo najevo děsivé zjištění. Pokud totiž nesklopíte záchodové prkénko včetně víka, mnoho mikročástic (jako jsou zbytky výkalů a bakterie) se dostane do ovzduší ve vašem domově a rozletí se až 15 metrů daleko. Vědci tento aerosolový efekt označili pod přezdívkou „záchodový oblak“.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Výzkum tedy ukázal, že pokud spláchnete s otevřeným poklopem vaší záchodové mísy, všechny povrchy ve vaší koupelně pokryjí infekční mikročástice, které mohou být původci mnoha onemocnění nebo alergií. Pokud navíc vezmete v potaz, že máte vedle toalety například umyvadlo se zubními kartáčky, musí vám být jasné, jak jednoduše dojdete s těmito nebezpečnými bakteriemi do styku. 

Jak problémy minimalizovat

Ze všech infekčních mikročástic, kterými se vaše toaleta kontaminuje, je nejnebezpečnější bakterie E. coli. Ta může nakazit každého, kdo do místnosti vstoupí 4 až 6 hodin poté, co určitý člověk nespláchnul se sklopeným záchodovým víkem. Některé kmeny této bakterie mohou způsobit onemocnění, která v důsledku vyvolávají průjem nebo zvracení.  

iZdroj fotografie: Pixabay

Abyste se však vyhnuli problémům, nemusíte po každém spláchnutí čistit všechny povrchy ve vaší koupelně –⁠ to by bylo náročné jak časově, tak i finančně. Postačí vám pouze dodržovat určitá pravidla, která vám pomohou udržet čistotu vašeho ovzduší:

  • Před spláchnutím toalety dávejte prkénko i s víkem vždy dolů.
  • Zubní kartáček a další prostředky osobní hygieny neukládejte do bezprostřední blízkosti záchodové mísy a nezapomeňte si na ně pořídit kryt.
  • Nezůstávejte v blízkosti vaší toalety po spláchnutí.
  • Po spláchnutí vždy vyvětrejte. 

Jak udržujete čistotu ovzduší vaší toalety vy?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články