Ihned přestaňte spát ve vytopeném pokoji. Topení spuštěné přes noc stojí za zdravotními neduhy

Když přichází chladné dny, vypadá přitápění v ložnici jako jasná volba. A přestože se pak cítíte opravdu příjemně, vaše imunita může dostat zabrat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Spaní při zapnutém topení vás může učinit mnohem náchylnějším k sezónním i dalším infekcím včetně vážných chorob. Navíc i samotný vzduch v místnosti se následně stává nebezpečným. Základním efektem je narušení kvality spánku. Během večera totiž teplota našeho těla přirozeně klesá, což je právě signálem k uložení se ke spánku. Přílišné teplo ovšem zmate vnitřní termoregulaci, což vede k bdění a nevyužití nočního času na odpočinek.

Rizika příliš teplého okolí při spánku

Vysoká teplota místnosti snižuje čas odpočinku strávený v NREM fázi. Nejen, že tak budete následující den bez energie, ale také omezujete tělu možnost vnitřní regenerace. To se týká hlavně mozku, ukládání informací a možnosti učení. Pokud je vám v noci zima, raději si přidejte jednu deku a nezapínejte topení. Možná si řeknete, co je tak škodlivého na troše tepla. Jenže teplo zvyšuje ve vzduchu úroveň oxidu uhelnatého.

iZdroj fotografie: Pixabay

To je bezbarvý jedovatý plyn, jehož množství může v závislosti na teplotě prostředí překročit bezpečnou hranici. Právě dlouhodobé přitápění tak může vést až k bolestem na prsou a spustit další zdravotní problémy. To se projevuje hlavně u lidi trpících například srdečními chorobami nebo u astmatiků. Ti by při používání přímotopů a teplometů měli být zvlášť opatrní. A pro pány obecně platí, že přílišné teplo v místnosti rozhodně neprospívá plodnosti.

Nikdy není pozdě vytápění ztlumit

Dobrou zprávou je, že negativní efekty přílišného tepla je možné zvrátit. Zkrátka začnete spát v chladnějším prostředí a změnu režimu nepochybně poznáte. Další oblastí, na které se přílišné teplo může podepsat, je vaše kůže. Kvůli nedostatku vlhkosti bude podrážděná, svědivá a může se i loupat. A jestli si necháváte přitápění poblíž po většinu dne, pak jste nejvíc na ráně stran všech výše zmíněných symptomů. Toxický vzduch v pokoji je dalším faktorem.

iZdroj fotografie: Unsplash

Součástí běžného denního provozu by mělo být časté větrání. Ne na dlouho, stačí pár minut. Jenže je potřeba, aby se za tu dobu skutečně vyměnil vnitřní vzduch místnosti za ten venkovní. Vydýchaný, suchý a teplý vzduch je pro vaši imunitu tím nejhorším prostředím. A pokud nemáte astma nebo další respirační potíže, pobytem v něm si o ně dlouhodobě koledujete. Dost možná z toho pochází značná část zdravotních potíží, které vás sužují po celý rok.

Život bakterií a citlivost dětí

Bakterie a viry obecně přežívají mnohem lépe v suchém a teplém prostředí. Ve vlhkém rychleji těžknou a padají k zemi. Proto právě přitápění vytváří atraktivní podmínky, ve kterých zvenku zanesené bakterie a cokoli dalšího prospívá po dlouhou dobu. Ostatně právě to je důvod, proč většinu nachlazení a chřipek chytáme v zimě. Místnosti domu jsou totiž znatelně teplejší než venkovní prostředí, kde se viry neudrží.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Na přetopené prostředí jsou velmi citlivé malé děti, hlavně miminka, jejichž pokožka se vysuší mnohem rychleji než u dospělých. Stejně tak vysychá i přirozený hlen v nose, který za běžných podmínek filtruje vzduch a zachytává bakterie. Když se odpaří, cokoli zvenku se do našeho těla dostane mnohem snáze. I když je náš organismus dost silný na to, aby si s nákazou poradil, netýká se to dětí. Jejich imunita tak dostává zabrat mnohem víc i při běžných infekcích.

Zapínáte si na zimu přímotopy nebo teplomety?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Zobrazit další články