Osvědčené triky nastartují unavený mozek na plné otáčky i bez kafe. Fungují lépe než kofein

Pokud se nedokážete soustředit bez šálku kávy nebo neustále bráníte únavě energetickými nápoji, máme pro vás alternativu. Mozek se dá totiž nabudit i jinak.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Snaha zůstat v pozoru a bdělý za každou cenu může skončit velmi špatně. Jenže kromě energetických drinků plných chemie existují i další způsob, jak mozek nabudit. Ono i takové obyčejné zívnutí je celkem jistá cesta k oživení vašeho soustředění. A pokud chcete navíc něco udělat se závislostí na neustálém přísunu kávy, budou následující recepty nejspíš přesně pro vás. Vystačíte si jen se zcela běžnými věcmi či potravinami a studenou vodou.

Kouzlo nejen citronu a studené vody

První možnost je zcela jednoduchá – kousněte si do citronu. Ať ho máte rádi nebo ne, jeho ostře kyselá chuť je tou pravou „fackou“, kterou vaše ospalé tělo potřebuje. Jakmile vám začnou těžknout víčka a hlava padat na stranu, zajděte si do koupelny a opláchněte si tvář opravdu studenou vodou. Studená voda rozproudí krev a poskytne vám nějakou dobu duševního výkonu. Obdobnou metodou je sáček ledu, který si přitisknete zezadu na krk.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pokud si potřebujete na tváři zachovat například makeup, ochlaďte si ledem si studenou vodou zápěstí. Efekt bude totožný jako u opláchnutého obličeje. Buddhistickým mnichům hrozilo riziko usnutí během dlouhých a hlubokých meditací. Jako účinná se ukázala jednoduchá masáž uší, konkrétně silné stisknutí lalůčku. Jsou v nich totiž akupunkturní vody, jejichž aktivování stiskem vás má spolehlivě nabudit a zahnat únavu.

Zívání, žvýkání a cvičení

Naše tělo má sklon k zívnutí tehdy, když se mozek přehřívá. Jde totiž o přirozený způsob, jak ho ochladit. Jeho teplota stoupá při únavě nebo nudě, takže zívnutí je výborná obrana. Obvykle stačí na nějakou dobu zadržet dech a zívnutí na sebe nenechá dlouho čekat. Pro plně nabuzení se k němu zkuste nabudit tak 10krát. Další recept je také spojený s čelistmi, ale tentokrát je zaměstnáte na delší dobu. Začněte žvýkat něco hodně mentolového.

iZdroj fotografie: Pixabay

Mentolové žvýkačky nebo pastilky jsou výborným trikem na zahnání únavy a čím silnější, tím lepší. Po žvýkání se vám může snadno stát, že dostanete hlad. Pokud budete mít chuť na sendvič nebo salát, vyhněte se syrové cibuli. Ta totiž působí jako přírodní sedativum a veškerou vaši snahu zůstat čilí by narušila. Pokud nechcete využívat žádné nástroje, je vynikajícím prostředkem se zkrátka protáhnout, udělat pár dřepů nebo kliků. Je to lepší než káva.

Cibulí ke kondici a vzhledu

Pokud chcete dosáhnout opravdu okouzlujícího vzhledu, pak čilost není všechno. Cibule má kromě slzících účinků také blahodárný efekt na vaši pokožku. Obsahuje totiž obrovskou spoustu živin a její použití se hodí hlavně v zimě. Vyrobit z ní pleťovou masku není žádný problém a vaše ruce budou krásně měkké. Potřebujete šťávu z jedné cibule, kterou smícháte s trochou medu. Touto směsí si potřete ruce a po 10 minutách opláchněte studenou vodou.

iZdroj fotografie: Pixabay

Většinou zde zmíněných triků vám bude možná připadat směšná, ale jen do chvíle, kdy je vyzkoušíte. Nezapomínejte ovšem na to, že protahovat pomocí nich vlastní bdělost není možné neustále. Dříve nebo později zkrátka budete potřebovat svých cca 8 hodin vydatného a nerušeného spánku. Tyto triky nejsou jeho náhražkou, ale jen krátkodobou pomůckou. Hlavně mají nahradit mnohem horší možnosti, které organismus jen zatěžují.

Máte nějaký vlastní trik, když se vám klíží oči?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Tomáš Vaculík
Autor článku

Tomáš Vaculík

Zobrazit další články